2
2

Pamiętnik Tomasza Burka z przepisanym wpisem Jarosława Iwaszkiewicza

Wielkość liter

Pamiętnik Tomasza Burka z przepisanym wpisem Jarosława Iwaszkiewiczaautor: Jarosław Iwaszkiewicz

wymiary: 12x7 cm

czas powstania: 1952

Zbiory Działu Literatury MZS

nr inw. MOS/L/2815

„Kochany Tomku, pewnie się dziwisz nieraz, że ja podróżujący po całym świecie i dla którego widok kopuły świętego Piotra i wieży Eiffla, ba nawet skał nad zatoką Rio de Janeiro jest czemś zwyczajnem i powiedziałbym codziennym – przyjeżdżam często do Sandomierza, który tobie wydaje się smutny, pospolity i nieinteresujący. Kiedy wyrośniesz, sam będziesz podróżował i na pewno mnie zrozumiesz: bo można lubić wiele krajów, kocha się tylko kraj ojczysty. I może zrozumiesz, że to miasto, położone nad matką naszych rzek, otoczone łonem przyrody tak pięknej, tak obfitej, te pola, które twoich dziadków wykarmiły, te ptaki, które oko twoje cieszą, te kwiaty, te liście, te wreszcie stare, odwieczne budowle – stanowią jak gdyby samą treść, sam rdzeń naszej ojczyzny. Pokochasz wtedy Sandomierz na nowo, daj Boże tak mocno jak ja.

Pamiętnik Tomasza Burka z przepisanym wpisem Jarosława IwaszkiewiczaJarosław Iwaszkiewicz

Tomkowi Burkowi na pamiątkę

Sandomierz 3 czerwca 1952”

To wpis w pamiętniku 14-letniego wówczas Tomasza Burka (1938-2017), późniejszego krytyka literackiego i opozycjonisty, autora m.in. opracowań twórczości Stanisława Młodożeńca, Stanisława Brzozowskiego czy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wydanej w drugim obiegu rozprawy „Jaka historia literatury jest nam potrzebna” czy  „Dziennika kwarantanny”, odznaczonego m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pamiętnik Tomasza Burka z przepisanym wpisem Jarosława IwaszkiewiczaBył on synem Wincentego Burka (1905-1988), znanego regionalisty, pisarza i publicysty,  autora m.in. tomu opowiadań „Droga przez wieś” i  „Siwy Kaźmirz i insi”. Jak trafnie ujmuje to tytuł tomu korespondencji Jarosław Iwaszkiewicza i Wincentego Burka: Sandomierz ich połączył, w latach 1945-1963 W. Burek organizował sandomierskie pobyty Jarosława Iwaszkiewicza i uczestniczył we wspólnych  przedsięwzięciach popularyzujących Sandomierz, np. przygotowaniu albumu „Sandomierz” z fotografiami A. Brustmana, tekstami J. Iwaszkiewicza i wstępem W. Burka.   

Bibliografia:

Sandomierz nas połączył : korespondencja z lat 1945-1963 / Wincenty Burek, Jarosław Iwaszkiewicz ; słowo wstępne Krzysztof Burek ; do druku przygotowali Marta, Krzysztof i Tomasz Burkowie. Warszawa : Wydawnictwo Klub "Skotnica", 1995

Burek T., Dziennik Kwarantanny,Kraków,2001

Burek T., Jaka historia literatury jest nam potrzebna?, Warszawa, 1979

Burek W., Droga przez wieś,1935

Burek W., Siwy Kaźmirz i insi, wstęp J. Iwaszkiewicz,1956

Notę opracowała: Anna Kowalska-Różyło

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13855975

Obecnie na stronie 614 gości