Wielkość liter

Po Wiśle„Po Wiśle” to wystawa okazjonalna zrealizowana specjalnie na wydarzenie VI Gali Orderu Rzeki Wisły stworzonej we współpracy z Muzeum Krakowa. 

Oprócz fotografii dawnych łodzi z zakładu fotograficznego Kriegerów z Krakowa pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa, na ekspozycji znajduje się odbitka panoramy miasta od strony wisły ukazująca Zamek, Starówkę oraz Kościół św. Jakuba. Wszystkie fotografie datowane są na przełom XIX i XX wieku. 

Wystawa dostępna tylko w weekendy (sobota-niedziela).

Od 17.02.2024r. do 01.06.2024r. 

Kurator: Mateusz Niemiec (Muzeum Krakowa)

Koordynator: Sylwia Mroczka (Muzeum Zamkowe w Sandomierzu)

Sala edukacyjna Zamku Królewskiego w Sandommierzu. 

 

 

 

 

 

Wielkość liter

Okruchy antykuMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” - od 9 lutego do 15 maja 2024 r.

Głównym założeniem ekspozycji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Warto podkreślić, że zainteresowanie ówczesnych rzymskich historyków m.in. Tacyta, Pliniusza czy Jordanesa tymi terenami oraz ludami je zamieszkującymi wynikało głównie ze względów handlowych (szlak bursztynowy) oraz politycznych (plemiona Wandalów i Gotów stanowiły dla Rzymian śmiertelne zagrożenie), co świadczyło o tym, że obszar ten nie pozostawał jedynie białą plamą. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wielkość liter

xxx Przygotowana ekspozycja nawiązuje tematycznie do obchodzej w bieżącym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i poświęcona jest głównie prezentacji zjawiska żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały.

Na wystawie prezentowane są oryginalne ubiory z XIX w., biżuteria patriotyczna, epokowe malarstwo, grafika, fotografie i cenne żurnale modowe. Dopełnieniem zabytkowych obiektów są rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego, które uwypuklają kontrast pomiędzy motywowaną patriotyzmem żałobą, a światem barw, dodatków i deseni w jaki obfitowała dziewiętnastowieczna moda damska. Eksponatom towarzyszą także wyselekcjonowane fragmenty artykułów dotyczących mody z ówczesnych czasopism oraz osobistych relacji pamiętnikarskich, a także innych świadectw, które podkreślały odwagę, determinację i patriotyzm Polek.

Prezentowane stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna czy kapryśna moda, to siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono w obronie Boga i Ojczyzny. Świadectwem tego będzie prezentowana biżuteria, suknie i dodatki. Ich prostota i powaga miały wyrażać głębie cierpienia uciskanego narodu. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda. 

Wielkość liter

Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnografGłównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczyzną. Na przestrzeni wielu lat współpracował również z naszą instytucją, organizując wystawy oraz odczyty naukowe.

Dr Janusz Kamocki był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych. Z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski.” Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych.

Wystawa będzie miała charakter monograficzny, a jej narracja oparta zostanie na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno -niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wielkość liter

Chomik europejski. Zagrożony – zauważonyWystawa, współorganizowana z Fundacją Mikroklimat.

Ekspozycja składa się z prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza wzbudza zainteresowanie dorosłych i dzieci, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska krytycznie zagrożonemu wymarciem gatunkowi, jakim jest chomik europejski.

Wystawę będzie można oglądać do 30.12.2023 r.

Dostępna dla zwiedzających w weekendy!

Patronat nad wystawą objęli:

Radio Leliwa iTV WISŁA Echo Dnia Sandomierz - Sandomierz Nasze Miasto Radio Kielce TVP3 Kielce stv.info Tygodnik Nadwiślański Lokalna.TV Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / The Castle Museum in Sandomierz

 

 

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14344767

Obecnie na stronie 840 gości