Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku4 marca 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku oraz XXI Edycja Nadziei Sandomierza 2022.

Tytuł Nadziei Sandomierza otrzymali Kamil Drzewiecki i Alex Szczyrba, uczniowie I LO Collegium Gostomianum. Zaś laureatem tytułu „Sandomierzanin Roku 2022” został Janusz Sobolewski - prezes zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerz kapituły Stowarzyszenia Wychowanków Confraternitas Gostomianum, skarbnik w zarządzie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Angażuje się w wiele działań społecznych, zajmuje się badaniem genealogii i historii rodziny Sobolewskich.

Wielkość liter

W czwartek 23 lutego w Sali Edukacyjnej miało miejsce niezwykłe spotkanie. O przyrządach kartograficznych i ich zastosowaniu opowiedział kustosz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie - Andrzej Żychowski. Wszelkie wątpliwości dotyczące geodezji rozwiał Geodeta powiatowy, Prezes "Geocentrum" Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych w Opatowie - Mirosław Roszczypała.

Po wydarzeniu odbyła się niezwykle interesująca rozmowa dotycząca map, kartografii oraz zagadnień z dziedziny geodezji, na które z ochotę odpowiedzieli nasi goście.

Wydarzeniu towarzyszyło oprowadzenie kuratorskie przez jednego z kuratorów wystawy Karolinę Garę.

Partnerem wstawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.

Wykład zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wielkość liter

18 lutego odbyła się w przestrzeni Zamku Królewskiego V Gala Orderu Rzeki Wisły - była ona poświęcona pamięci Kawalera Orderu Rzeki Wisły śp. Tomaszowi Szczęsnemu.

Jako współorganizatorzy wydarzenia postaraliśmy się przygotować specjalnie na tę okazję dodatkową atrakcję. Przed rozpoczęciem Gali uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w wernisażu wystawy, która nawiązuje do Królowej Polskich Rzek – Wisły.

„Wisła w obiektywie Janusza Kwiatkowskiego – fotografie nieznane”.

Zapraszamy na krótką fotorelację zarówno z wernisażu wystawy jak i V Gali Orderu Rzeki Wisły.

Wielkość liter

Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w SandomierzuWystawa z pogranicza nauki, historii i sztuki - „Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”

W poniedziałek, 6 lutego odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w tym roku wystawy czasowej w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreślił jak szczególna jest to wystawa „(..) wystawa kartograficzna skupiająca się na mapach to wystawa właściwie z pogranicza nauki – kartografia, geodezja, ale też historii – mapy traktowane jako źródło historyczne do poznania dziejów politycznych czy geopolitycznych, ale również o czym czasem możemy zapomnieć (..) dzieła sztuki, które zostały w niezwykle atrakcyjny sposób i po mistrzowsku udekorowane (..). Chciałbym bardzo podkreślić, że zrąb tej wystawy to są obiekty nasze zbierane, kolekcjonowane przez moich poprzedników i poprzednich pracowników naszego muzeum od lat 70 XX wieku, ale również ważnym partnerem naszej wystawy, dzięki któremu nabrała ona jeszcze bardziej atrakcyjnego charakteru jest współpraca z Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie, a ściśle z jego komórką, czyli Muzeum Geodezji i Kartografii. Właśnie stamtąd zostały nam użyczone niezwykle interesujące instrumenty geodezyjne. (…) Zachęcam Państwa, aby poprzez zwiedzanie naszej wystawy mogli Państwo prześledzić dzieje Sandomierza i jego okolic od połowy wieku XVII, aż po II wojnę światową”.

Wielkość liter

Spotkanie autorskie z Krzysztofem LorkiemMowa była o najnowszym katalogu „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego”

Krzysztof Lorek - geograf, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiczny w Kielcach. Przewodnik PTTK, regionalista, kolekcjoner, prezes Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, filokartysta. Współautor książek „Świętokrzyskie. Kartki podróży”, „Świętokrzyskie magiczny zakątek Europy”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, odbyło się w Sali Edukacyjnej Zamku Królewskiego 3 lutego 2023 r.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu było jedną z instytucji współpracujących przy tworzeniu katalogu.

 

 

Wielkość liter

Karnawał z Radio KielceDnia 29.01.2023 w przestrzeni Sali Rycerskiej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, odbył się koncert „Karnawał z Radio Kielce", na którym wystąpili znakomici soliści Sylwia Ziółkowska, Jakub Milewski oraz gwiazda wieczoru Barbara Stępniak-Wilk.

Koncert był emitowany na antenie Polskiego Radia Kielce – 101,4 FM

Organizatorzy

Radio Kielce, Miasto Sandomierz, Sandomierskie Centrum Kultury

Partner koncertu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

 

 

Wielkość liter

Plany 202310 stycznia odbyła się konferencja prasowa dotycząca muzealnych planów na rok 2023. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig rozpoczął od podsumowania minionego  roku, który był rekordowy pod względem frekwencji. Odwiedziło nas 65 228 osób, czyli znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy to frekwencja wyniosła 48 000 osób.

Jak stwierdził dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig bilans minionego roku dowodzi, że nasza oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna, chętniej korzystają z niej mieszkańcy i turyści, a muzeum rozwija się.

Muzeum Zamkowe szykuje równie ciekawą ofertę na ten rok. Kontynuowany będzie kierunek zapoczątkowany w ubiegłym roku (kiedy to nasza placówka przeszła pod Ministerstwo Kultury i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego), czyli realizowane będą autorskie pomysły pracowników na tematykę wystaw, zaś eksponaty będą pochodzić z naszych zbiorów oraz od największych muzeów czy innych instytucji kultury w Polsce.

 

Wielkość liter

Wernisaż. Jagiełło-Matejko.W dniu 15 lipca 2022 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbył się uroczysty wernisaż nowej wystawy czasowej pt. „Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza.”

Oficjalna część uroczystości miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Uczestników wydarzenia powitał dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że to właśnie Władysław Jagiełło był jednym z najbardziej sandomierskich monarchów, często rezydującym w Zamku, ale również hojnie wspierającym tutejszą kolegiatę (późniejszą Katedrę), dlatego też zamek sandomierski jest jak najbardziej stosownym miejscem przypominania o Jagielle jako królu szczególnie związanym z Sandomierzem.

Wielkość liter

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” był cykl wykładów organizowanych we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wykład rozpoczynający cykl wygłosił dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig. Temat nawiązywał do tytułu wystawy „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielki”, zprzyblizono nam historię Sejmu Wielkiego i szlachty sandomierskiej, która ściśle nawiązuje do naszego regionu. Po referacie odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Kolejnym prelegentem była dr Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawy i Zabawek. Nawiązała do jednej z postaci, która jest częścią wystawy "Od cześnika do wojewody - kariera polityczna i majątkowa wojewody sandomierskiego Macieja Sołtyka, przywódcy młodszej linii familii Sołtyków".

Ostatnim wykład poprowadziła dr Monika Jusupović z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk o tytule „Można było mieć na sejmie przewodnika większej zdatności, lecz nieskazitelniejszej cnoty nie można” - Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:11077930

Obecnie na stronie 363 gości