Polish Polish

instagram blue|     Znajdź nas na: youtube blue

previous arrow
next arrow
Slider

 dr hab. Rafał SzczerbakiewiczW piątek 15 marca w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbył się wykład dra hab. Rafała Szczerbakiewicza z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Prelekcja nosiła tytuł "Sandomierz/Sycylia - urok prowincji, która niegdyś była centrum. Iwaszkiewicz na przekór kulturowym modom" i dotyczył twórczości pisarza naznaczonej jego tożsamością lokacyjną, lub jak sugeruje interpretować ją dr Szczerbakiewicz, tożsamością dyslokacyjną autora „Czerwonych tarcz”. Profesor wspomniał o szczególnym sentymencie Iwaszkiewicza do Sandomierza, który trzeba – jego zdaniem – postrzegać bynajmniej nie jako biograficzny mit i jego chwilową fascynację, a wręcz coś trwałego, uzasadnionego wewnętrznie i kulturowo. Zachęcamy do wysłuchania nagrania całości wykładu, zamieszczonego na naszym profilu SoundCloud.

 

Porozumienie na rzecz opracowania planu ochrony rezerwatuPorozumienie na rzecz opracowania planu ochrony rezerwatu

W dniu 13 marca 2019 roku w Sandomierzu w przyjaznych progach Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zawarły porozumienie dotyczące sporządzania planu ochrony dla rezerwatu przyrody Wisła pod Zawichostem. W imieniu instytucji porozumienie podpisali Pani Aldona Sobolak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, Pan Arkadiusz Iwaniuk – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie i Pan Wojciech Wdowik – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

I odsłona Mocy KobiecościW czwartek 7 marca w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu miała miejsce I odsłona Mocy Kobiecości. W ramach tego wydarzenia panie miały okazję zapoznać się z poradami dotyczącymi zdrowego odżywiania, zasadami wykonania profesjonalnego makijażu lub fryzury oraz odpowiedniego doboru garderoby.  Odbyło się również spotkanie pod hasłem "Między nami Kobietami". Marzena Okła-Drewnowicz – poseł na Sejm RP, Małgorzata Makowska-Brzychczyk – dziekan Zamiejscowego Oddziału w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Monika Kuczyńska – dyrektor do spraw personalnych w Pilkington Automotive Poland oraz prowadząca spotkanie Sylwia Rybacka rozmawiały o budowaniu wizerunku kobiety polityka, kobiety przedsiębiorczej i kobiety biznesu.

Wystawa malarstwa Marii i Stanisława DawskichW piątek 8 lutego swój wernisaż miała wystawa najnowszych nabytków Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Na ekspozycji znalazły się muzealia należące do zbiorów wszystkich działów naszego muzeum, w tym archeologicznego, etnograficznego, historycznego, literackiego oraz działu sztuki. Ważną częścią ekspozycji są Szachy Sandomierskie, które po wielu latach pozostawania w depozycie stały się własnością muzeum. Prezentowane eksponaty trafiły do naszego muzeum dzięki zakupom, przekazom, wiele z nich stanowiło dary od osób prywatnych. Podczas otwarcia wystawy na ręce Dyrektora Muzeum, dr Dominika Kacpra Płazy został przekazany kolejny, wyjątkowy dar – album fotografii zatytułowany „Martwa Natura” podarowany przez samego autora, Cezarego Łutowicza, sandomierskiego artystę złotnika. Fotografie tworzące album ukazują powódź, która nawiedziła region sandomierski w 2001 r., pokazując ją przez pryzmat dotkniętej nią tytułowej martwej natury – roślin, rzeczy osobistych, dziecięcych zabawek, mebli. W 2001 r. wystawa wspomnianych fotografii prezentowana była w Spółdzielczym Dom Kultury w Stalowej Woli, a rok później w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Serdecznie dziękujemy Darczyńcy za życzliwy gest, a wszystkich Państwa zachęcamy do odwiedzenia naszej najnowszej wystawy. Zapraszamy!

Wystawa malarstwa Marii i Stanisława DawskichWieczorem we wtorek 5 lutego swoje uroczyste otwarcie miała wystawa malarstwa Marii i Stanisława Dawskich, których kolekcja od trzydziestu lat pozostaje pod opieką Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Podczas spotkania głos zabrał Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza oraz Pani Bożena Ewa Wódz, kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz kurator wystawy. Zebrani goście poznali losy kolekcji oraz drogę, jaką trafiła do zbiorów naszego Muzeum. Maria i Stanisław Dawscy, malarze i graficy, profesorowie związani ze środowiskiem twórczym i akademickim Wrocławia, a następnie Warszawy, około 1986 roku zdecydowali o przekazaniu swojego dorobku pod opiekę Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Państwo Dawscy Królewskie Miasto poznali podczas plenerów w latach 50. i 60. XX w., na ich decyzję wpłynęła także poetka Ludmiła Marjańska, która darzyła Sandomierz szczególnym sentymentem. Serdecznie dziękujemy przybyłym za obecność na wernisażu i równie serdecznie zapraszamy na kolejne planowane wydarzenia muzealne.

 

Styki Kultury – Kultury StykiWracamy wspomnieniem do spotkania, które odbyło się 31 stycznia w baszcie gotyckiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu – pierwszego spotkania w ramach projektu „Styki Kultury – Kultury Styki” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Naszym gościem była Pani Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która od kilku lat współprowadzi badania nad średniowiecznym zestawem bierek szachowych, zwanym powszechnie Szachami Sandomierskimi, odnalezionym  w 1962 r. na terenie Wzgórza Świętojakubskiego w Sandomierzu. Zdaniem Agnieszki Stempin „najnowsze ustalenia pokazują, że Szachy Sandomierskie są XIII-wieczne, pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Badania archeologiczne, które prowadziliśmy z Panem dr. hab. Markiem Florkiem w roku 2014 i 2015 doprowadziły do nowych ustaleń, były to badania weryfikacyjne.

Ferie w MuzeumFerie w naszym regionie niestety dobiegły końca, a żal jest tym większy, że dla nas był to czas pełen świetnej zabawy. Pierwszy tydzień poświęciliśmy starożytnym grom planszowym. W trakcie cyklu warsztatów „Zagraj w Muzeum. Historyczne gry planszowe” poznawaliśmy historię i zasady gier planszowych, których początki sięgają czasów starożytności, średniowiecza i czasów nowożytnych, takich jak Senet, Mehen, Pachisi, Młynek oraz Gęś. Teoria to nie wszystko – wykonaliśmy plansze oraz pionki do gry i próbowaliśmy swoich sił w rozgrywkach!

 

KONCERTW piatkowy wieczór w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu zabrzmiały kolędy, gospel i pieśni patriotyczne. Anna i Jacek Przybyszowie, Sandomierski Chór Zamkowy „SAN-do-MIR” i Zespół Przelaski, oraz sandomierscy strzelcy i wielu, wielu gości wsparli zbiórkę pieniędzy na zabieg termoablacji wątroby dla brygadiera Adama Bidasa.

 

 

3 BIP muzeum

11 pomnikhistorii

9 nocleg

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

7 MKiDN

10 patriotyzm

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(01.10.2018 r. - 19.04.2019 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Piątek | 9.00 - 16.00
Sobota - Niedziela | 10.00 - 16.00
 
W sezonie turystycznym 
(20.04.2019 r. - 30.09.2019 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 30zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 20zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:385676

Obecnie na stronie 147 gości