2
2

Pamiątka wieczoru Grunwaldzkiego

Wielkość liter

Pamiątka wieczoru GrunwaldzkiegoNr inw.: MP-74/H

Zbiory Działu Historii MZS

Materiał, technika: papier, druk

Wymiary: 17,5cm x 11,1cm

Czas powstania: 28 sierpnia 1910 r.

 

 

 

 

 

Pamiątka wieczoru GrunwaldzkiegoDruk z 28 sierpnia 1910 r. został przekazany do naszego Muzeum w 2011 r. przez śp. Janusza Kamockiego. „Pamiątka wieczoru Grunwaldzkiego” jest drukiem okolicznościowym, a jednocześnie programem uroczystości teatralnej wydanym przez Towarzystwo Muzyczno-Dramatyczne w Sandomierzu (w nagłówku skrót T.M.-D.S.), które w 1907 r. rozpoczęło swoją działalność w lokalu straży ogniowej. „Pamiątka” została wydana w formie złożonej kartki. Na stronie tytułowej przyklejono obrazek z wizerunkami króla Władysława Jagiełły i księcia Witolda, u dołu ze zwrotką wiersza Władysława Bukowińskiego. W środku dwa kolejne wiersze: Witolda Kamockiego i Gryfa (to być może pseudonim Ignacego Maciejowskiego) oraz krótki tekst ks. Józefa Rokosznego. Na ostatniej stronie tekst ks. Jana Gajkowskiego, wiersz Pauli Wężyk oraz program uroczystości.

Na tej miniaturowej przestrzeni zgromadzono cztery formy poetyckie wybitnych postaci polskiej kultury schyłku zaborów oraz dwa teksty wybitnych duchownych sandomierskich, a z programu wieczoru wynika, że brał w nim udział także ks. Andrzej Wyrzykowski.

Pamiątka wieczoru GrunwaldzkiegoWładysław Bukowiński urodził się w 1871 r. w Święcicy k. Sandomierza, był literatem i wydawcą, w latach 1908-1917 wykładał literaturę polską na Wydziale Humanistycznym Towarzystwa Kursów Naukowych w Warszawie  (zm. w 1927 r.). Autorem wiersza podpisanego pseudonimem Gryf był prawdopodobnie Ignacy Maciejowski, urodzony w 1835 r. w Kobiernikach k. Sandomierza, znany powieściopisarz i dramaturg. W czasie powstania styczniowego pełnił funkcję komisarza województwa sandomierskiego (zm. 1901 r.). Paula Wężyk (1876-1963) była znaną poetką z Wielkopolski (spokrewnioną z Kamockimi). Witold Kamocki (1868-1935) działacz Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego, właściciel majątków Mokoszyn i Podgaje. Był ojcem poetki Halszki Kamockiej i dziadem ofiarodawcy Pamiątki Janusza Kamockiego.

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu już jesienią br. otwarta będzie wystawa poświęcona postaci Janusza Kamockiego - sandomierzanina, patrioty i etnografa.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14776966

Obecnie na stronie 93 gości