2
2

Słój apteczny na medykamenty

Wielkość liter

slojNr. inw. MOS/H/3023

Waga: 350 g

Wymiary: śr. 11 cm, wys. 20,5 cm

Materiał: szkło

Kwas azotowy (Acidum Nitricum Purum) to jeden z najsilniejszych nieorganicznych kwasów tlenowych znajdujący zastosowanie w farmacji, przemyśle chemicznym, spożywczym czy w ogrodnictwie.

Kwas azotowy posiada bardzo dużą aktywność chemiczną, wykazuje silne działanie utleniające. Stosowany w farmacji, jako środek dezynfekujący i czyszczący. Usuwa wszelkie pozostałości po produkcie pozostawiając jałową, wysterylizowaną powierzchnię. Po raz pierwszy kwas azotowy otrzymał Johann Rudolf Glauber w 1650 r. poprzez ogrzanie saletry potasowej z kwasem siarkowym.

Kazimierz Targowski urodził się 1912 roku w Sandomierzu (w domu swoich dziadków Dutreppich). Założony w 1910 roku przez ojca Kazimierza skład apteczny stał się ważnym punktem na mapie sandomierskiej Starówki. W rodowej kamienicy (nabytej w 1802 r.) mieściło się również mieszkanie aptekarza oraz salon kulturalny, do którego chętnie przybywali literaci.

Kazimierz Targowski ukończył farmację, na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom uzyskał w 1938 roku), a potem Podchorążówkę Sanitarną w Warszawie. Wziął udział w kampanii wrześniowej, potem współpracował z Armią Krajową, której dostarczał środki sanitarne. Został za to aresztowany i przez dwa miesiące więziony w sandomierskim zamku.

Późniejsze, powojenne lata Kazimierza Targowskiego to okres pracy w składzie aptecznym, działalność społeczna i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta. Dla mieszkańców wraz ze swoja apteką był wizytówką i symbolem miasta. Zmarł 21 marca 2007 r. w wieku 95 lat.

W 2020 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało bogaty zbiór pamiątek i utensyliów  aptekarskich należących niegdyś do Kazimierza Targowskiego.

Opracowała: Karolina Gara

Fot. Marek Banaczek

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14076058

Obecnie na stronie 374 gości