2
2

Moneta kolekcjonerska Stefan Batory

Wielkość liter

Moneta kolekcjonerska Stefan BatoryWymiary: średnica 45mm, masa 62,2 g

Stempel: zwykły

Technika wykonania: Ag 925/1000

Brzeg: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * STEFAN BATORY *

Projekt: rewers: Anna Wątróbka-Wdowiarska, awers oraz napisy na rewersie: Robert Kotowicz

Zbiory numizmatyczne Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wzbogacane są przekazami Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. W Dziale Historycznym naszego Muzeum znajduje się część wyjątkowej kolekcji srebrnych monet z serii „Skarby Stanisława Augusta”. 

NBP odwzorował słynną serię z XVIII w. medali z wizerunkami królów Polski, na podstawie portretów namalowanych przez Marcella Bacciarellego, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.   

Rewers przedstawia popiersie króla, zwróconego profilem w lewo, ubranego w magierkę z kitą, żupan oraz delię z futrzanym kołnierzem i guzami.

Moneta kolekcjonerska Stefan BatoryAwers monety opatrzony został skróconym tekstem łacińskim (pochodzącym z medalu) z życiorysem władcy. W tłumaczeniu brzmi: Książę Siedmiogrodu, królewny Anny Jagiellonki małżonek, wybrany na króla Roku Pańskiego 1575 dnia 15 grudnia, koronowany w roku następnym dnia 30 maja, Gdańszczan zmusił do posłuszeństwa, Połock, Witebsk i Inflanty orężem przywrócił Rzeczypospolitej, ustanowił trybunały, założył Akademię Wileńską, sprawiedliwy, waleczny, wykształcony, przedwczesną śmiercią porwany w Grodnie Roku Pańskiego 1586, w 54. roku życia, w 11. roku panowania, dnia 12 grudnia.

Stefan Batory (1533-1586) władca Siedmiogrodu, drugi król elekcyjny Rzeczypospolitej. Gdy wybrano go na władcę Polski, po ucieczce Henryka Walezego, miał już 42 lata. O powodzeniu podczas elekcji zadecydowały niewątpliwie jego sukcesy militarne i talenty dyplomatyczne. Jako król Polski stłumił opór zbuntowanego Wolnego Miasta Gdańska, przeprowadził trzy zwycięskie kampanie wojenne przeciwko Iwanowi IV Groźnemu, powołał piechotę wybraniecką i zreformował husarię. Za jedno z jego największych dokonań uważane jest przejęcie niemal całego terytorium Inflant.

W ramach realizacji zadania ,,Zakup rzeźby Król Stefan Batory’’, realizowanego ze środków MKiDN - 24 września 2019 roku odbędzie się pokaz specjalny zakupionej rzeźby, połączony z prelekcją  dra hab. Tomisława Giergiela pt. Król Stefan Batory w dziejach i kulturze Sandomierza.

Notę opracował:

Dział Historyczny – K.G.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13070838

Obecnie na stronie 100 gości