slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Niewielka siekiera ze stanowiska Zawichost - Podgórze 1

Siekiera Forma: czworościenna siekiera krzemienna
Numer inwentarzowy:
MZS/AW/629
Wymiary: długość – 52 mm; szerokość – 29 mm; grubość – 12 mm
Surowiec: krzemień pasiasty
Chronologia: neolit – kultura pucharów lejkowatych lub kultura amfor kulistych (IV – III tysiąclecie p.n.e.)

Prezentowany w danym miejscu artefakt jako zabytek tygodnia jest w zbiorach muzeum od lat 30 ubiegłego stulecia. Darczyńcą w tym przypadku był Józef Pietraszewski, tj. osoba związana ściśle z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym i pełniąca funkcję sekretarza sandomierskiego oddziału PTK.

Zabytek został znaleziony na obecnie numerowanym stanowisku 1 w Zawichoście-Podgórzu. Jest to czworościenna siekiera wykonana z surowca, w postaci krzemienia pasiastego. Materiał ten ma swoje złoża w kierunku zachodnim od Zawichostu, mniej więcej w odległości 20-30 km. W związku z tym można uznać, że wzmiankowana siekiera ma charakter wyrobu lokalnego. W typologii B. Balcera jest to siekiera mieszcząca się w kategorii małych wyrobów.

 

Więcej…

Wykład dra Wojciecha Pasterkiewicza z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wielkość liter

Wykład dra Wojciecha PasterkiewiczaZapraszamy na wykład dra Wojciecha Pasterkiewicza z Uniwersytetu Rzeszowskiego pod tytułem "Społeczności późnoneolitycznej kultury amfor kulistych (III tyś. przed Chrystusem) z północnej części Wyżyny Sandomierskiej w świetle archeologicznych badań wykopaliskowych cmentarzyska w Sadowiu koło Opatowa". Badacz ten już od 8 sezonów prowadzi badania wykopaliskowe w miejscowości Sadowia niedaleko Opatowa.

Jak do tej pory udało mu się odkryć nieco ponad 30 grobów kultury amfor kulistych oraz kultury złockiej, co czyni je jednymi z największych oraz najlepiej przebadanych obiektów funeralnych z tego okresu czasu.

W trakcie wykładu dowiemy się więcej odnośnie kultury amfor kulistych, która pojawia się u schyłku neolitu około 3100 roku p.n.e. Społeczność ta wyrosła na podłożu miejscowej rolniczej populacji kultury pucharów lejkowatych, pod wpływem oddziaływań naddunajskich. Okres jej rozwoju przypadał na bardzo burzliwy czas, kiedy następowało załamywanie się, opartej na uprawie roli gospodarki. Stało się to na skutek wyczerpywanie się ziem dogodnych dla rolnictwa, oraz zmiany klimatycznych prowadzących do osuszania terenów uprawnych. Ludność tej kultury, aby przystosować się do tych warunków zaczęła prowadzić żywot wędrownych pasterzy, którzy okazjonalnie zajmowali się uprawą roślin. Wędrowny tryb życia nie sprzyjał zakładaniu stałych siedzib stąd znamy głównie jej cmentarzyska.

Drugą społecznością, o której dowiemy się więcej jest kultura złocka, której groby także stwierdzono w obrębię nekropolii w Sadowi. Jest to miejscowa charakterystyczna jedynie dla Wyżyny Sandomierskiej populacja powstała na skutek mieszania się wpływów kultury amfor kulistych, kultury sznurowej, kultury ceramiki promienistej i przeżywających się tradycji kultury pucharów lejkowatych. Mieszany pograniczny charakter tej kultury, jest szczególnie interesujący gdyż pokazuje mnogość prądów kulturowych, jakie na przełomie III/IV tysiąclecia wpływały na te tereny.

Zapraszamy

23 września (piątek)

Godz. 17.00

Sala Edukacyjna (II piętro)

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Zamek Królewski

WSTĘP WOLNY

Wykład organizowany we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13070837

Obecnie na stronie 83 gości