FEnIKS

Brak grafik

Wielkość liter

Uniwersał królewski zwołujący na sejmik w Opatowie szlachtę z województwa sandomierskiego datowany na jesień 1790 roku jest ponownie prezentowany w przestrzeni Sali Rycerskiej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Uniwersał, podpisany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwoływał szlachtę sandomierską na sejmik w 1790 roku w Opatowie, na którym dokonano wyboru nowych posłów na drugą kadencję Sejmu Wielkiego. Został skierowany do sądu grodzkiego, który mieścił się wówczas na Zamku Królewskim w Sandomierzu (obecnie siedziba Muzeum Zamkowego), gdzie wpisano go ksiąg grodzkich i następnie rozesłano go do wszystkich powiatów województwa. Po 201 latach od wystawienia uniwersału został on zakupiony przez Muzeum na aukcji antykwarycznej w 1991 roku i ponownie wrócił w mury sandomierskiego Zamku.

Ten cenny eksponat można zobaczyć do 18 maja 2025 roku.

Więcej o uniwersale przeczytasz TUTAJ

Wielkość liter

Krzemień pasiasty oczami studentówMuzeum Zamkowe w Sandomierzu razem z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy "Krzemień pasiasty oczami studentów". Tradycyjnie pod koniec roku w przestrzeni Zamku Królewskiego pojawiają się prace przygotowane przez młodych adeptów tej pięknej sztuki. W sali, gdzie już teraz prezentowana jest biżuteria z "kamieniem optymizmu" pokazane zostaną dzieła studentów. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 29 listopada, początek: godzina 16.

 

 

 

 

 

 

 

Ekspozycję można będzie oglądać do 2 lutego 2025 roku.

Wielkość liter

Fotografia przyrodnicza w Zamku KrólewskimWystawa fotografii "Obary" - przygotowana w 2019 roku z okazji 45. rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej.

Od tego czasu prezentowana m.in. na międzynarodowych festiwalach fotografii i filmu przyrodniczego, w muzeach i galeriach oraz w ośrodkach edukacyjnych polskich parków narodowych. Obecnie wpisuje się w jubileusz 50-lecia powołania rezerwatu przyrody (1975-2025).

Rezerwat przyrody Obary zafascynował autora prac ponad 20 lat temu gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody z klangorem żurawi na czele sprawiło, że miejsce to stało się jego oazą spokoju, miejscem czerpania radości z pasji fotografowania przyrody.

Fotografie prezentowane na wystawie wykonane zostały w latach 2012-2019 w oparciu o stosowne zezwolenie na odstępstwa od zakazów, umożliwiające poruszanie się po obszarze objętym ochroną prawną i fotografowanie przyrody.

Autor zdjęć: Grzegorz Szkutnik – przyrodnik, pasjonat fotografii przyrodniczej, zrzeszony w Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki).

Wielkość liter

Sandomierskie ślady Jarosława IwaszkiewiczaMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.

Uroczysty wernisaż tej wystawy odbędzie się w dniu 29 października 2024 r., o godz. 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład o głównym bohaterze ekspozycji, który zostanie wygłoszony przez Roberta Papieskiego - laureata tegorocznej nagrody edytorskiej polskiego PEN Clubu, autora wielu publikacji dotyczących Jarosława Iwaszkiewicza, a także badacza jego życia i twórczości, na co dzień związanego z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Głównym założeniem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na Sandomierskie ślady pisarza, poety i eseisty Jarosława Iwaszkiewicza (1894 - 1980), a przede wszystkim uczczenie 130. rocznicy jego urodzin. Upamiętnienie tak kluczowej postaci dla miasta Sandomierza jak i Muzeum Zamkowego jest jednym z ważniejszych aspektów pracy Muzeum, zaplanowanej na rok 2024. Przygotowywana wystawa ma charakter monograficzny i zajmować będzie aż trzy sale.

Wielkość liter

PLAKATMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę zatytułowaną „Empatia”. Ekspozycja ta jest pokłosiem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, będącego najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego już po raz 32. przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było szeroko rozumiane zagadnienie empatii (nie tylko w dziedzinie sztuki). Konkurs ten odbywa się co roku
i adresowany jest do projektantów oraz twórców biżuterii artystycznej i sztuki złotniczej.

Jest jedną z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierającej kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa, co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem tegorocznej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 500 prac 295 artystów z 45 krajów. Na wystawie zaprezentowane zostały, zakwalifikowane przez jury do wystawy głównej prace 44 artystów z 21 krajów.

Wystawa ta dostępna będzie dla zwiedzających w Sali Edukacyjnej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu do 15 września 2024 r. Jest ona dostępna dla zwiedzających tylko w weekendy (sobota-niedziela)!

Współorganizatorami wystawy oraz wydarzeń jej towarzyszących są Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

Zobacz pełny cennik

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:18310551

Obecnie na stronie 178 gości