Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

Wernisaż Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż miał miejsce 30 maja 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig w swoim wystąpieniu podkreślił, że Jerzy Ossoliński to jedna z najważniejszych postaci w historii politycznej dawnej Rzeczypospolitej.  Stwierdził również, że otwierana wystawa – „to pierwsza wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, postaci emblematycznej, człowiekowi, który walnie przyczyniał się do promocji Rzeczypospolitej. To postać światowego formatu, jeśli chodzi o dyplomację, ale jednocześnie silnie związana z ziemią sandomierską, był najwybitniejszym politykiem, mężem stanu wywodzącym się z Sandomierza” – powiedział.

List do uczestników wernisażu skierował Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Podkreślił w nim, że Ossoliński zapisał się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii, a przede wszystkim dyplomacji z czasów świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku.

 

Wielkość liter

Szklany paciorek kultury mykeńskiej z GrecjiW związku z tegoroczną edycją Nocy Muzeów jaka odbyła się w Sandomierzu 13 maja 2023 r. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowało wiele atrakcji.

W tym dniu Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających dodatkowo w godz. 19.00 - 23.00., a za bilet który kosztował jedynie „symboliczną złotówkę”, można było zwiedzać wszystkie wystawy stałe oraz czasowe.

Warto zaznaczyć, że akcja ta była doskonałą okazją do zapoznania się  m.in. z dwiema wystawami czasowymi. Pierwsza z nich to „Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” na której zaprezentowanych zostało kilkanaście zabytkowych map pochodzących ze zbiorów Muzeum Zamkowego, a także przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji  i Kartografii w Opatowie.

 

 

Wielkość liter

Światło we mgle14 kwietnia 2023 r. w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu, odbyło się spotkanie z Januszem Sobolewskim - prezesem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, autorem publikacji pt. „Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu 1992 - 2022”, wydanej z okazji jubileuszu 30 – lecia działalności SKOCK w Sandomierzu.

W imieniu organizatorów spotkanie otworzył Marcin Kapka.

Następnie Janusz Sobolewski dokonał prezentacji publikacji przedstawiając zarys historyczny oraz różnorodne aspekty działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Druga część spotkania poświęcona została  wspomnieniu posługi duszpasterskiej, a także działalności społeczno-patriotycznej śp. ks. Zygmunta Niewadziego - długoletniego proboszcza parafii św. Józefa w Sandomierzu, a także autora książki „Światło we mgle”, wydanej w 2011 r.

 

 

Wielkość liter

XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku4 marca 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku oraz XXI Edycja Nadziei Sandomierza 2022.

Tytuł Nadziei Sandomierza otrzymali Kamil Drzewiecki i Alex Szczyrba, uczniowie I LO Collegium Gostomianum. Zaś laureatem tytułu „Sandomierzanin Roku 2022” został Janusz Sobolewski - prezes zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerz kapituły Stowarzyszenia Wychowanków Confraternitas Gostomianum, skarbnik w zarządzie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Angażuje się w wiele działań społecznych, zajmuje się badaniem genealogii i historii rodziny Sobolewskich.

Wielkość liter

W czwartek 23 lutego w Sali Edukacyjnej miało miejsce niezwykłe spotkanie. O przyrządach kartograficznych i ich zastosowaniu opowiedział kustosz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie - Andrzej Żychowski. Wszelkie wątpliwości dotyczące geodezji rozwiał Geodeta powiatowy, Prezes "Geocentrum" Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych w Opatowie - Mirosław Roszczypała.

Po wydarzeniu odbyła się niezwykle interesująca rozmowa dotycząca map, kartografii oraz zagadnień z dziedziny geodezji, na które z ochotę odpowiedzieli nasi goście.

Wydarzeniu towarzyszyło oprowadzenie kuratorskie przez jednego z kuratorów wystawy Karolinę Garę.

Partnerem wstawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.

Wykład zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wielkość liter

18 lutego odbyła się w przestrzeni Zamku Królewskiego V Gala Orderu Rzeki Wisły - była ona poświęcona pamięci Kawalera Orderu Rzeki Wisły śp. Tomaszowi Szczęsnemu.

Jako współorganizatorzy wydarzenia postaraliśmy się przygotować specjalnie na tę okazję dodatkową atrakcję. Przed rozpoczęciem Gali uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w wernisażu wystawy, która nawiązuje do Królowej Polskich Rzek – Wisły.

„Wisła w obiektywie Janusza Kwiatkowskiego – fotografie nieznane”.

Zapraszamy na krótką fotorelację zarówno z wernisażu wystawy jak i V Gali Orderu Rzeki Wisły.

Wielkość liter

Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w SandomierzuWystawa z pogranicza nauki, historii i sztuki - „Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”

W poniedziałek, 6 lutego odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w tym roku wystawy czasowej w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreślił jak szczególna jest to wystawa „(..) wystawa kartograficzna skupiająca się na mapach to wystawa właściwie z pogranicza nauki – kartografia, geodezja, ale też historii – mapy traktowane jako źródło historyczne do poznania dziejów politycznych czy geopolitycznych, ale również o czym czasem możemy zapomnieć (..) dzieła sztuki, które zostały w niezwykle atrakcyjny sposób i po mistrzowsku udekorowane (..). Chciałbym bardzo podkreślić, że zrąb tej wystawy to są obiekty nasze zbierane, kolekcjonowane przez moich poprzedników i poprzednich pracowników naszego muzeum od lat 70 XX wieku, ale również ważnym partnerem naszej wystawy, dzięki któremu nabrała ona jeszcze bardziej atrakcyjnego charakteru jest współpraca z Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie, a ściśle z jego komórką, czyli Muzeum Geodezji i Kartografii. Właśnie stamtąd zostały nam użyczone niezwykle interesujące instrumenty geodezyjne. (…) Zachęcam Państwa, aby poprzez zwiedzanie naszej wystawy mogli Państwo prześledzić dzieje Sandomierza i jego okolic od połowy wieku XVII, aż po II wojnę światową”.

Wielkość liter

Spotkanie autorskie z Krzysztofem LorkiemMowa była o najnowszym katalogu „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego”

Krzysztof Lorek - geograf, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiczny w Kielcach. Przewodnik PTTK, regionalista, kolekcjoner, prezes Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, filokartysta. Współautor książek „Świętokrzyskie. Kartki podróży”, „Świętokrzyskie magiczny zakątek Europy”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, odbyło się w Sali Edukacyjnej Zamku Królewskiego 3 lutego 2023 r.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu było jedną z instytucji współpracujących przy tworzeniu katalogu.

 

 

Wielkość liter

Karnawał z Radio KielceDnia 29.01.2023 w przestrzeni Sali Rycerskiej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, odbył się koncert „Karnawał z Radio Kielce", na którym wystąpili znakomici soliści Sylwia Ziółkowska, Jakub Milewski oraz gwiazda wieczoru Barbara Stępniak-Wilk.

Koncert był emitowany na antenie Polskiego Radia Kielce – 101,4 FM

Organizatorzy

Radio Kielce, Miasto Sandomierz, Sandomierskie Centrum Kultury

Partner koncertu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

 

 

Wielkość liter

Plany 202310 stycznia odbyła się konferencja prasowa dotycząca muzealnych planów na rok 2023. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig rozpoczął od podsumowania minionego  roku, który był rekordowy pod względem frekwencji. Odwiedziło nas 65 228 osób, czyli znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy to frekwencja wyniosła 48 000 osób.

Jak stwierdził dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig bilans minionego roku dowodzi, że nasza oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna, chętniej korzystają z niej mieszkańcy i turyści, a muzeum rozwija się.

Muzeum Zamkowe szykuje równie ciekawą ofertę na ten rok. Kontynuowany będzie kierunek zapoczątkowany w ubiegłym roku (kiedy to nasza placówka przeszła pod Ministerstwo Kultury i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego), czyli realizowane będą autorskie pomysły pracowników na tematykę wystaw, zaś eksponaty będą pochodzić z naszych zbiorów oraz od największych muzeów czy innych instytucji kultury w Polsce.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:12026516

Obecnie na stronie 264 gości