01.10.2022 r. – 31.12.2022 r.)
MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU
Chronologia: data wybicia 148/149 naszej ery, ale odkryty w XIV wiecznej warstwie
Przynależność kulturowa: wybity w cesarstwie rzymskim, odkryty w późnośredniowiecznej warstwie kulturowej w Sandomierzu
Nr inw.: MZS/A/W/1714/1
Wymiary: średnica 16,7 mm
Waga: 2,31 g
Surowiec: Srebro
Omawiany przedmiot, chociaż nie zbyt duży jest niezwykle ciekawy i to z bardzo wielu względów. Odkryty został w 2007 roku przez Łukasza Rejniewicza na stanowisku Sandomierz 1 przy ulicy Fortecznej 8 w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych. W warstwie, z której pochodził stwierdzono późnośredniowieczną ceramikę, a także fragmenty ucha pochodzącego z przeworskiego naczynia (prawdopodobnie kubka).
Więcej…Zaproszenie na kameralne spotkanie muzealne kierujemy do wszystkich zainteresowanych powstaniem i działalnością NSZZ Solidarność Ziemi Sandomierskiej oraz kontekstem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce dnia 13 grudnia 1981 r.
W czasie spotkania dr hab. Tomisław Giergiel, kierownik Działu Historycznego przedstawi bogato ilustrowaną prezentację dokumentów i fotografii ze zbiorów sandomierskiego Muzeum Okręgowego. Źródła pisane i ikonograficzne młodszym uczestnikom przybliżą, a starszym przypomną ten trudny moment historii. Spotkaniu towarzyszyć będzie specjalne oprowadzanie po wystawie czasowej „Droga do wolności – Sandomierz 80-89”.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Sala Rycerska i foyer Zamku Królewskiego w Sandomierzu (I piętro)
13 grudnia (poniedziałek) godz. 11.00
Udział bezpłatny!
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. 56 osób straciło życie.
Wspierane przez iCagenda