2
2

Zawisza Czarny. Polski rycerz i dyplomata

Wielkość liter

Twierdza w GolubacuTwierdza Golubac, położona malowniczo nad serbskim Dunajem została ponownie otwarta dla zwiedzających. W piątek 29 marca, po trwających przez ostatnie pięć lat pracach remontowo-rewitalizacyjnych uroczyście otworzono działające w jego murach muzeum. Prace restauracyjne i budowlane zrealizowano dzięki wsparciu Austriackiej Agencji Rozwoju. W uroczystości udział wzięli m. in.: prezydent Republiki Serbii, Aleksandar Vučić, premier rządu Republiki Serbii, Ana Brnabić oraz przedstawiciele Unii Europejskiej i austriackiego inwestora. Stronę polską reprezentowali: charge d’affaires a.i. RP w Republice Serbii, Andrzej Kindziuk; konsul Paweł Sokołowski oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Dominik Kacper Płaza.

W nowo otwartym Muzeum Twierdzy w Golubacu na szczególną uwagę zasługuje wystawa „Zawisza Czarny. Polski rycerz i dyplomata”, usytuowana na drugim piętrze wieży nr 8, zlokalizowanej tuż przy bramie prowadzącej do fortecy. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w celu upamiętnienia Zawiszy Czarnego, który zginął w bitwie pod Golubacem w 1428 roku. Realizacja planszowej ekspozycji była możliwa dzięki współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie i pomocy konsula RP, Pawła Sokołowskiego. Odpowiedzialny za teksty oraz materiały graficzne jest Tomisław Giergiel, kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu;  za sprawy organizacyjne, w tym kontakty ze stroną serbską – Dyrektor Muzeum, Dominik Kacper Płaza; niezbędnych tłumaczeń na język angielski dokonała Agata Maryniak.

Planszowa wystawa zawiera informacje na temat biografii Zawiszy Czarnego, jego rodziny i herbu w języku serbskim i angielskim. Na ekspozycji znalazły się fragmenty dzieł Jana Długosza i Adama Świnki zawierające opisy śmierci rycerza z Garbowa i wzmianki o Golubacu. W dniu otwarcia dla publiczności (30 marca 2019 roku), wystawę odwiedziło ponad 2 tys. osób, w tym cztery osoby z Polski.

Utworzenie stałej ekspozycji w Golubacu to jeden jest z wielu aspektów działalności Muzeum Okręgowego w Sandomierzu skupionych wokół postaci Zawiszy Czarnego, świadczących o świadomości rangi jego dziedzictwa. Pierwsze kontakty z dyrektor Muzeum Twierdzy w Golubacu, Iskrą Maksymovic zostały nawiązane w 2015 r. przez ówczesnego dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Dominika Abłamowicza. „Poszukiwania siedziby rodu Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Garbowie, gm. Dwikozy, woj. Świętokrzyskie” były przedmiotem projektu naukowo-badawczego realizowanego w 2016 roku  w ramach programu Ochrona Zabytków Archeologicznych. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma jeszcze wiele pomysłów dotyczących badań naukowych nad Zawiszą Czarnym, ze szczególnym uwzględnieniem dalszych, nieinwazyjnych poszukiwań w okolicach Garbowa oraz w Serbii w pobliżu Golubaca.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu partnerów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu: Miasta Sandomierz, Powiatu Sandomierskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Gminy Dwikozy i Stowarzyszenia Zawiszy Czarnego z Garbowa.

  

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13187111

Obecnie na stronie 324 gości