Polish Polish

DENAR KSIĘCIA BOLESŁAWA IV KĘDZIERZAWEGO

Wielkość liter

DENAR KSIĘCIA BOLESŁAWA IV KĘDZIERZAWEGOSrebrny denar o średnicy 1,5 cm, datowany na lata 1157-1166. Denar księcia seniora Bolesława IV Kędzierzawego – władcy z dynastii Piastów – ukazuje trzech książąt w trakcie uczty. Jest to historyczny moment zgody pomiędzy braćmi juniorami, tuż po wypędzeniu Władysława II Wygnańca. Moneta z jedynym znanym z epoki wizerunkiem Henryka Sandomierskiego, który panował w sandomierskim zamku.

Na awersie monety widnieje popiersie księcia Bolesława trzymającego miecz, po prawej stronie znajduje się znak menniczy – leżąca litera B. W otoku denara odczytamy napis BOLEZLAS.

 

DENAR KSIĘCIA BOLESŁAWA IV KĘDZIERZAWEGORewers przedstawia trzech książąt siedzący za stołem w trakcie uczty. Po środku znajduje się Bolesław IV Kędzierzawy – władający Mazowszem, Śląskiem oraz dzielnicą senioralną z Krakowem. Po prawicy seniora przedstawiony został Mieszko III Stary. Po lewicy Bolesława jako najmłodszy siedzi Henryk Sandomierski, z uwydatnionymi puklami włosów

Henryk imię otrzymał po swoich wpływowych przodkach pochodzących od strony matki, księżnej Salomei z Bergu. Ojciec, Bolesław Krzywousty był władcą Polski, który na mocy testamentu z 1138 r. podzielił państwo pomiędzy czterech synów, z których Henryk otrzymał księstwo sandomierskie. Jako dziecko mieszkał z matką na zamku w Łęczycy, gdzie otrzymał wszechstronne wykształcenie. Na skutek wojny domowej i wygnania najstarszego z braci Władysława (Wygnańca) nowy senior – Bolesław IV Kędzierzawy w porozumieniu z Mieszkiem III Starym zwrócił Henrykowi zabraną Sandomierszczyznę. Od tego czasu jego główną siedzibą stał się zamek sandomierski. Młody książę zapisał się w historii również jako fundator klasztoru i szpitala joannitów w Zagości nad Nidą, czy romańskich kościołów w Wiślicy i Opatowie. Henryk Sandomierski był jedynym panującym władcą piastowskim, który jako krzyżowiec udał się do Ziemi Świętej. Jego przedwczesna śmierć w 1166 roku nastąpiła w czasie krucjaty przeciw pogańskim Prusom. W swych rocznikach Jan Długosz opisuje szczegółowo, jak sławny książę sandomierski Henryk walcząc w szeregu wielokrotnie ranny, zginął z wieloma znakomitymi rycerzami od niezliczonych ran. Pierwej wyzionął ducha niż zaniechał wojny. Wolał stawiwszy mężnie czoło umrzeć niż żyć w hańbie.

* * * * *

Audiodeskrypcja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

Muzealny Klub Szachowy

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(01.04.2021 r. – 30.09.2021 r.)
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(02.01.2021 r. - 31.03.2021 r.;
01.10.2021 r. – 31.12.2021 r.)
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00
 
 
 

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 40 zł
Bilet "3w1" normalny: 37 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 27 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.


• Zobacz pełny cennik

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:6580529

Obecnie na stronie 110 gości