2
2

Moneta kolekcjonerska Jan Kazimierz Waza

Wielkość liter

Moneta kolekcjonerska Jan Kazimierz WazaWymiary: średnica 45mm, masa 62,2 g

Stempel: zwykły
Metal: Ag 999/1000
Napis na obrzeżu: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * JAN KAZIMIERZ WAZA *
Projekt: rewers: Anna Wątróbka-Wdowiarska, awers oraz napisy na rewersie: Robert Kotowicz
Na zlecenie NBP monetę wyprodukowała Mennica Polska S.A.
Emisja: 26 stycznia 2021 r.

Zbiory numizmatyczne Muzeum Zamkowego w Sandomierzu wzbogacane są przekazami Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. W Dziale Historycznym naszego Muzeum znajduje się część wyjątkowej kolekcji srebrnych monet z serii „Skarby Stanisława Augusta”.

NBP odwzorował słynną serię z XVIII w. medali z wizerunkami królów Polski, na podstawie portretów namalowanych przez Marcella Bacciarellego, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.  

Rewers przedstawia popiersie króla profilem w lewo, w długiej peruce, z wąsami i nikłą brodą, w zbroi rajtarskiej, w żabocie przewiązanym wstążeczką i w halsztuku, z płaszczem gronostajowym, z Orderem Złotego Runa.

Awers monety opatrzony został skróconym tekstem łacińskim (pochodzącym z medalu) z życiorysem władcy. W tłumaczeniu brzmi: Drugi syn Zygmunta III z Konstancji Austriaczki, przez 20 lat walcząc dzielnie ze zmiennym szczęściem, po wojnach z Kozakami, Tatarami, Szwedami, Moskwą, Węgrami i – o zgrozo – z Polakami, zniechęcony nieszczęściami złożył koronę królewską. Umarł bezdzietny w Nevers we Francji roku pańskiego 1672, mając lat 61, dnia 16 grudnia.

W czasach panowania Jana Kazimierza Wazy doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach zamku sandomierskiego. W czasie wojny polsko-szwedzkiej Szwedzi opuszczając warownię podpalili podłożony w piwnicach ładunek wybuchowy. 3 kwietnia 1656 roku zamek został wysadzony. Wydarzenie to zostało zobrazowane przez Henryka Sienkiewicza w trzecim tomie „Potopu”:

Nagle zatrzęsła się im ziemia pod nogami, grzmot straszny i huk targnęły powietrzem, olbrzymi słup ognia strzelił do góry, wyrzucając w powietrze ziemię, mury, dachy, cały zamek i przeszło pięćset ciał tych, którzy się cofnąć nie zdołali.

W ten sposób z zamku sandomierskiego - budowli o czterech skrzydłach - ocalało tylko skrzydło zachodnie, istniejące do dzisiaj.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13418495

Obecnie na stronie 568 gości