2
2

Toaletka podróżna Jarosława Iwaszkiewicza

Wielkość liter

Toaletka podróżna Jarosława IwaszkiewiczaMateriał: skóra, tektura, metal
Czas powstania: lata międzywojenne
Nr inwentarzowy MOS-23/ML
Zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

 

 

We wrześniu 1980 roku przywieziono ze Stawiska do Sandomierza niewielkich rozmiarów walizeczkę. Walizeczka przeszła swoje - wyraźnym tego dowodem są rozerwane zszycia wieczka, naderwana rączka, przetarta w wielu miejscach i wypłowiała skóra. Brązowe wieko na zewnątrz i od środka zostało oklejone plakietkami polskich i zagranicznych hoteli, naklejkami linii lotniczych – właściciel musiał spędzić sporo czasu w podróżach; niektóre z nich zasłoniły wcześniejsze, trochę naddarte, trochę wyblakłe, tworząc swoisty przestrzenny kolaż pobudzających wyobraźnię nazw: Grand Hotel Sopot,  Deutsche Lufthansa, Austrian Airlines, Montevideo, Moskwa, Pekin… Po sforsowaniu zabezpieczenia w postaci dwóch metalowych zamków zobaczyć można obitą wiśniową skórą przestrzeń wypełnioną szklanymi buteleczkami, słoiczkami przymocowanymi do ścianek za pomocą skórzanych pasków. Pojemniki dawno już opróżniono, ale z wnętrza toaletki wciąż jeszcze unosi się zapach… Jakie to były perfumy? Kto korzystał z niewielkiej walizki?

Przedmioty, notatki, zapiski przypominają przede wszystkim o upływie czasu, o przemijaniu. Drobiazgi opuszczone przez właściciela mogą jednak również opowiadać dawne sprawy, prowokować do stawiania pytań, odkrywać złożone, często intymne historie ludzi, których nigdy nie pozna się do końca. Wszystkie były przecież częścią  ich życia.

Podróżna walizka na przybory toaletowe znajdująca się w zbiorach Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu należała (według Szymona Piotrowskiego, sekretarza i kierowcy pisarza) do Jarosława Iwaszkiewicza.

Wybitny poeta, prozaik, współzałożyciel grupy poetyckiej Skamander, wieloletni prezes Polskiego Związku Literatów,  miłośnik Sandomierza obchodziłby w tym roku 125. urodziny.

Literatura:
Anna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, Warszawa 2015.

Notę opracowała:
Elżbieta Kownacka

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13375578

Obecnie na stronie 372 gości