2
2

Ne'edár/ נֶעְדַּר /Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu

Wielkość liter

Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu

Wernisaż wystawy – 23 października (PIĄTEK) 2020 r., godz. 17.00

Zamek Królewski w Sandomierzu, sala wystaw czasowych (parter)

 

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wernisaż wystawy odbędzie się w formie hybrydowej - w wydarzeniu udział wezmą tylko przedstawiciele Muzeum i jego Organizatorów oraz media.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na relację wydarzenia na żywo na kanale telewizji internetowej SandomierzTV.pl – 23 października (piątek), godz. 17.00. 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy od soboty 24 października.

Ekspozycja opowiada o losach społeczności żydowskiej w Sandomierzu, codziennym życiu, sztuce, muzyce i judaizmie.

Sandomierz jako istotny ośrodek żydowski, na trwałe wpisał się w historię miasta i ziemi sandomierskiej. Już w średniowieczu gmina ta należała do najstarszych i najważniejszych w Polsce. Pierwsza wzmianka dotyczy 1367 r., kiedy starozakonni sandomierscy razem z krakowskimi i lwowskimi wystąpili do króla polskiego Kazimierza Wielkiego o potwierdzenie przywilejów generalnych nadanych im w 1264 r. w Kaliszu przez Bolesława Pobożnego. Z 1418 r. pochodzi najstarsza wiadomość o synagodze sandomierskiej.

Ekspozycja zilustrowana została w części niepublikowanymi zdjęciami i dokumentami pochodzącym ze zbiorów archiwalnych Yad Vashem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Ghetto Fighter’s House Museum z Izraela, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Kielcach czy ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych.

Istotnym elementem ekspozycji są judaika pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w części przedstawione publicznie po raz pierwszy. Uzupełnieniem ekspozycji są elementy multimedialne tj. rekonstrukcja przedwojennej synagogi sandomierskiej w modelu 3D czy film dokumentalny.

Projekt pt. Ne'edár/ נֶעְדַּר /Nieobecni - wystawa oraz katalog judaików sandomierskich został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Wspieranie działań muzealnych 2019”.

2020nieobecni2

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:12720832

Obecnie na stronie 89 gości