Polish Polish
1
1
2
2
9.jpeg
9.jpeg
4
4
6
6
7
7
8
8
Sandomierz Zamek Królewski Timelapse Gopro #1
OdtwórzPlay
Sandomierz Zamek Królewski Timelapse Gopro #1
previous arrow
next arrow

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Wielkość liter

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Czas płynie nieubłaganie, szybko mijają dni, tygodnie, miesiące, lata, a przy tym życie pisze nieprzewidziane scenariusze.

W roku ubiegłym rozpoczęliśmy prace nad komponowaniem nowej wystawy czasowej, poświęconej  sylwetce Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, człowieka o niezwykłej osobowości, żołnierza AK, wybitnego podróżnika, reżysera filmowego, publicysty, od urodzenia silnie związanego z Sandomierszczyzną. Razem z najbliższą rodziną podróżnika – żoną Zofią Joanną Szwarc-Bronikowską, córką Weroniką i synem Łukaszem, z wielkim entuzjazmem, krok po kroku, realizowaliśmy  wyznaczone zadania, pokonując przy tym nieprzewidziane przeszkody, by osiągnąć zamierzony cel – udostępnić do zwiedzania wystawę, przygotowaną w 10. rocznicę śmierci naszego bohatera.

 

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Główny trzon ekspozycji tworzyć będą rodzinne pamiątki, zdjęcia, notatki oraz oryginalne, unikatowe przedmioty użytkowe, narzędzia kultu, minerały, owady, pajęczaki, przywiezione przez globtrotera z najodleglejszych krańców świata, w latach 60. i 70. minionego stulecia. Film biograficzny zrealizowany specjalnie na tą okazję przez rodzinę będzie ważnym komponentem ekspozycyjnej narracji. Przygotowaliśmy również katalog, w którym obok ciekawych tekstów pióra osób wywodzących się z kręgu najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, zamieściliśmy bogaty reportaż fotograficzny. Zdjęcia zostały użyczone przez rodzinę podróżnika i znajomych p. Cezarego Łutowicza – sandomierskiego złotnika (https://www.krzemien-sandomierz.pl/pl/o-sobie), p. Szymona Szcześniaka – fotografa portretowego (https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/szymon-szczesniak) oraz p. Katarzynę Wieder – fotografa i fotoreportera (https://www.paprochstudio.pl). 

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznaneAutorem zdjęć obiektów zabytkowych jest p. Marek Banaczek - pracownik muzeum, natomiast projekt graficzny i skład wydawnictwa opracowała nasza koleżanka p. Bogumiła Szlęk-Gancarz.

To właśnie w piątek 24 kwietnia 2020 roku, w siedzibie sandomierskiego muzeum, uroczystym wernisażem wystawy zatytułowanej „Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane”, planowaliśmy zainaugurować otwarcie tegorocznego sezonu turystycznego. Program piątkowego wydarzenia zapowiadał się bardzo ciekawie… Niestety nieprzewidywalny los pokrzyżował kolejny muzealny plan, tej przeciwności nie udało się pokonać… Z wiarą i nadzieją oczekujemy na stosowny moment, by zrealizować również niniejsze przedsięwzięcie – przygotować i udostępnić do zwiedzania wystawę upamiętniającą życie i twórczość Stanisława Szwarc-Bronikowskiego (https://szwarcbronikowski.pl,   http://www.zamek-sandomierz.pl/home/archiwum-artykulow/360-wspominamy-stanislawa-szwarc-bronikowskiego2).

W oczekiwaniu na realizację projektu, chcemy zaprosić Państwa do odbywania z nami krótkich, wirtualnych podróżny do miejsc niezwykłych, zastanych i opisanych przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w książce pt. „Poszukiwanie zagubionych światów”, wydanej przez wydawnictwo „Arkady” w Warszawie, w 1995 roku, nagrodzonej w 1996 r. statuetką Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Niech owe podróże będą dla Państwa inspiracją do zobaczenia wystawy, przygotowanej w bezpiecznej dla nas wszystkich przyszłości…

Zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego Zofii Joanny Szwarc-Bronikowskiej.

I.Ł.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

Muzealny Klub Szachowy

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(01.04.2021 r. – 30.09.2021 r.)
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(02.01.2021 r. - 31.03.2021 r.;
01.10.2021 r. – 31.12.2021 r.)
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00
 
 
 

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 40 zł
Bilet "3w1" normalny: 37 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 27 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.


• Zobacz pełny cennik

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:7231612

Obecnie na stronie 174 gości