2
2

Między Manhattanem, a lasowiacką strzechą

Wielkość liter

Miedzy Manhattanem, a lasowiacką strzechąRenata Trybuła

Wystawa fotografii
„Miedzy Manhattanem, a lasowiacką strzechą”

Wernisaż

19 stycznia (niedziela) 2020 r. godz. 18.00

Zamek Królewski w Sandomierzu

Wieczór odbędzie się w towarzystwie muzyki Krzysztofa Ścierańskiego oraz duetu PARTYZANT Krzysztof & Mikołaj Toczko, który poprowadzi Lea Oleksiak.

Współczesna moda inspirowana haftem lasowiackim, ludowy strój sandomierski, folklor, etnodesign, kosmopolityzm, przestrzeń Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, wystawa etnograficzna Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, ulice  Nowego Jorku i plenery ślubne.Co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Łączy je pasja i miłość autorki do dziedzictwa dawnej Puszczy Sandomierskiej, stroju Lasowiaków i Sandomierzaków. Na wystawie prezentowane są ujęcia Renaty Trybuły, która w swoim obiektywie uchwyciła to co dla niej najcenniejsze – nie tylko niesamowite kadry, ale też uczucia i przywiązanie do tradycji miejsca, z którego pochodzi.

Renata Trybuła urodziła się w Tarnobrzegu, mieszka w Gorzycach. Uważa, ze Wisła powinna łączyć, a nie dzielić sąsiednie dla siebie miasta takie jak Sandomierz, Tarnobrzeg, Gorzyce czy Stalowa Wola. Dokładnie tak samo jak ona poprzez swoje zdjęcia przedstawia regionalny folklor – jako łącznik miedzy tym co wyróżniało naszych przodków i współczesnym kontekstem występowania kultury ludowej i odtwarzania jej na nowo.

Autorka specjalizuje się w fotografii okolicznościowej. Ze swoim aparatem przemierza różne krańce świata. Fotografowała na trzech kontynentach: Ameryce, Europie i Azji, w 21 krajach m.in. w różnych regionach Stanów Zjednoczonych: Nowym Jorku, Florydzie, Chicago, Los Angeles, Las Vegas, Utah, Arizonie, Kanionie Colorado, Hollywood, San Francisco; w Chorwacji,  Grecji, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Włoszech, Szwecji, Szkocji i oczywiście w różnych regionach Polski. Pracowała również przy kilku produkcjach filmowych. m.in. „Ziarnie prawdy”. Robi również ujęcia pod wodą.

Wystawa fotografii w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu czynna od 19 stycznia do 16 lutego 2020 r.

Autorkami wystawy są : Renata Trybuła i Kinga Kędziora – Palińska

Projekt został zrealizowany przy współpracy Renaty Trybuły, dr Dominika Kacpra Płazy, Justyny Kuchty, Kingi Kędziory – Palińskiej; przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Wystawa jest kontynuacją projektu „Sandomierski EtnoDesign” realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w 2019 r.

Na fotografiach zostały zaprezentowane  rekonstrukcje strojów ludowych ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, kolekcja sukien inspirowanych kulturą lasowiacką w współczesnych tendencjach autorstwa Justyny Wesołowskiej Fundacja Artystyczna GA MON oraz kolczyki z pracowni Donaty Marczak Palomanegra Bijou. Make up wykonała Ewelina Sudoł, fryzury Barbara Duma, wianki w USA przygotowała Pola Rębisz, wianki do sesji zdjęciowych w Polsce – Małgorzata Partyka. Dzięki uprzejmości właścicieli Rancza Alpaka w Woli Baranowskiej możliwa była realizacja ujęć ze zwierzętami w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Modelki sesji zdjęciowej w USA:  Wiktoria Kawałek, Nadaa Elbaya oraz Caroline Rakus Wojciechowski.

Modelki i modele sesji wykonywanych w Polsce: Justyna Kuchta, Paulina Wojciechowska, Jan Włostowski, Wiktoria Owczinnikowa, Aleksandra Szatan, Dominik Kacper Płaza, Krzysztof Płaza.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:12647735

Obecnie na stronie 225 gości