Polish Polish
2
2

Wspominamy Annę Rzeszut

Wielkość liter

Anna Rzeszut15 stycznia 2019 roku przypada trzecia rocznica śmierci śp. Anny Rzeszut - współzałożycielki i wieloletniej kierowniczki Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Pani Ania, znana wszystkim jako Babcia Hanka, wybitna popularyzatorka kultury ludowej, jej materialnego i niematerialnego dziedzictwa, przez przeszło 30 lat współpracowała z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

 

 

Razem z koleżankami i kolegami z Zespołu wzięła udział w niezliczonej ilości imprez okolicznościowych popularyzujących lokalny folklor. Z udziałem Babci Hanki oraz innych czoków Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” zrealizowaliśmy cztery filmy dokumentujące dawne zwyczaje i obrzędy ludowe: „Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków” 2009, „Lasowiacka wigilia” 2012,”Lasowiackie gusła” 2015, „Od św. Szczepana po Gromniczną” 2016. W 2015 roku, w dowód wdzięczności za wieloletnią, bardzo owocną współpracę z „Lasowiaczkami” nagraliśmy reportaż pt. „Zespół Obrzędowy Lasowiaczki”, w którym przybliżyliśmy historię Zespołu oraz osiągnięcia ich członków – twórców ludowych. Ilekroć Babcia Hanka odwiedzała nasze Muzeum zawsze obdarowywała nas i naszych gości swoimi pracami – wycinankami, obrazkami z haftowanymi motywami, kwiatami z bibuły, pisankami, palmami wielkanocnymi, czy też słodkimi wypiekami. Niezwykle ciepło i gościnnie przyjmowała nas również w swoim domu. Takiej Babci nie sposób zapomnieć…...

Skromnym wyrazem naszej głębokiej pamięci o zmarłej niech będzie emisja (na stałej wystawie etnograficznej) reportażu pt. „Zespół Obrzędowy Lasowiaczki”, w którym po raz kolejny zobaczymy cudowną babcię, ubraną w strój regionalny, snującą opowieści o zwyczajach i legendach lasowiackich. Wstęp na wystawę za okazaniem biletu.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł
Bilet "3w1" normalny: 42 zł Muzeum Zamkowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 30 zł.

dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:9424960

Obecnie na stronie 125 gości