slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Drapacz krzemienny z miejscowości Jasice

DrapaczForma: drapacz z łukowatym i niskim drapiskiem
Numer inwentarzowy: MZS/AW/599
Wymiary: długość – 51 mm; szerokość – 40 mm; grubość – 8 mm
Surowiec: krzemień świeciechowski
Chronologia: neolit – kultura pucharów lejkowatych (IV tysiąclecie p.n.e.)

Kolejnym prezentowanym w danym miejscu zabytkiem krzemiennym jest wyrób z miejscowości Jasice, gm. Wojciechowice. Miejscowość ta była już wspominana przy okazji opisywania półwytworu siekiery z krzemienia pasiastego.

W przypadku tegoż znaleziska pojawia się po raz kolejny osoba darczyńcy. Idzie w tym przypadku znów o Zbigniewa Lenartowicza, który do kolekcji muzeum PTK w Sandomierzu, przed II wojną światową, przekazał bardzo dużą liczbę zabytków.

Więcej…

Wystawa „Od piasku do szkła” gości w Mieście Szkła!

Wielkość liter

Wystawa „Od piasku do szkła” gości w Mieście Szkła!Zapraszamy do zwiedzania Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie gości teraz nasza wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Czasowa ekspozycja potrwa do 15 sierpnia.

To interaktywna wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wspólnie z Pilkington Polska i NSG Group w Polsce. Ekspozycja jest wynikiem współpracy sandomierskiej instytucji kulturalnej z jedną z największych firm produkcyjnych w regionie. Produkcja szkła w Sandomierzu ma bogatą, sięgającą lat 30. XX wieku historię, a jej wpływ na rozwój gospodarczy miasta w znacznej mierze odpowiada za jego obecny kształt.Wystawa obejmuje istotną narrację historyczną, opowiada także o samym procesie technologicznym wytwarzania szkła. Interaktywny i multimedialny charakter ekspozycji objaśnia etapy powstawania szklanej tafli oraz szerokie możliwości jej zastosowania w codziennym życiu.

Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technikom, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie  nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy.

 

 

Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.

Serdecznie polecamy!

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13288192

Obecnie na stronie 189 gości