2
2

Między Manhattanem, a lasowiacką strzechą

Wielkość liter

Wystawa fotografii współczesnej mody odwołującej się w swojej estetyce do haftu lasowiackiego, ludowego stroju sandomierskiego, dziedzictwa Puszczy Sandomierskiej i  lokalnego folkloru. Zaskakującym tłem dla stylizacji inspirowanych etnodesignem stały się ulice Manhattanu – serca jednego z największych miast świata. Część prezentowanych fotografii powstało także w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz w przestrzeni wystawy etnograficznej „Dawna wieś sandomierska” Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wystawa jest kontynuacją projektu „Sandomierski EtnoDesign” realizowanego przez sandomierskim Muzeum w 2019 r.

„Wbrew pozorom nie fotografie są najważniejsze. Istotą jest dla mnie wydźwięk społeczny. Każdy z nas jest małą cząstką, żyjąc w odosobnieniu – niewiele możemy, w połączeniu
z druga możemy jednak  stworzyć coś niezwykłego. Chcę, aby moja wystawa zintegrowała różne środowiska, trzy różne miasta jak Sandomierz, Stalowa Wola i Tarnobrzeg, które dzieli tylko Wisła. Dawniej Puszcza Sandomierska była niezwykłą enklawą kultury ludowej, z której dziś możemy czerpać inspiracje.  Bogaty folklor i historia regionu zainspirowały mnie do prezentacji tego dziedzictwa we współczesnym kontekście jego występowania, w nowym wydaniu. Dlatego ważne było dla mnie uchwycenie współczesnej mody wykorzystującej ludowe motywy na ulicach Nowego Jorku”
– mówi autorka wystawy, Renata Trybuła.

Renata Trybuła zajmuje się fotografią od ponad 16 lat, na co dzień mieszka
w Gorzycach, jednak tworzy na kilku kontynentach, jej specjalnością są sesje ślubne
i modowe na krańcach świata. Fotografuje i filmuje, pod wodą i w powietrzu. Z aparatem fotograficznym nie rozstaje się od dzieciństwa. Ze swojej pasji uczyniła zawód. Od wielu lat prowadzi własną firmę, a niedawno otworzyła fundację, która prowadzi w Gorzycach Klubik MiMi z myślą o małych dzieciach. Ważną częścią jej pracy i twórczości artystycznej jest działalność charytatywna, ponieważ na pierwszym miejscu zawsze stawia człowieka i relacje między ludźmi.

19 stycznia – 16 luty 2020 r.

Galeria

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13193354

Obecnie na stronie 535 gości