Dotyk historii

Wielkość liter

Na dziedzińcu sandomierskiego Zamku można oglądać zrealizowany przez Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" wspólnie z Urzędem Miasta w Sandomierzu, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Muzeum Okręgowym w Sandomierzu  projekt pt. Dotyk Historii. Głównym celem projektu było zapoznanie osób niewidomych, niepełnosprawnych intelektualnie oraz ruchowo z wybranymi zabytkami Sandomierza. Jest to jedyne miejsce gdzie osoby wykluczone z dostępu do kultury mogą jej „dotknąć” oraz dowiedzieć się szczegółów o poszczególnych atrakcjach.

Wystawa obejmuje pięć najważniejszych, zabytkowych budowli Sandomierza odlanych z brązu ustawionych na postumentach, na wysokości 80 cm.  Prezentowane są następujące zabytki: (1) Brama Opatowska, (2) Dom Długosza, (3) Ratusz, (4) Zespół klasztorny Kościoła św. Jakuba oraz (5) Zamek.

Rzeźby zostały wykonane w skali przez sandomierskiego artystę Pana Andrzeja Karwata. Są, na nich odwzorowane wszelkie detale architektoniczne a bryły można z łatwością objąć dłońmi. Do każdego postumentu jest wygodny dostęp.

 

dotyk

 

01.jpg 02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg 06.jpg

07.jpg 08.jpg 09.jpg

10.jpg