2
2

Konstytucja 3 Maja

Wielkość liter

Wystawa plenerowa - Konstytucja 3 Maja230  lat temu – 3 maja 1791 r. – Sejm Rzeczypospolitej po czteroletnich obradach uchwalił Ustawę Rządową. Głęboka reforma państwa zaczęła się już po I rozbiorze 1772 roku, a jej uwieńczeniem była pierwsza w Europie konstytucja – od daty uchwalenia zwana Konstytucją 3 maja.

Z tej okazji Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały plenerową wystawę Konstytucja 3 Maja. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z tym, co wpłynęło na kształt Ustawy Rządowej: z jednej strony dynamiczny rozwój myśli społecznej i odważne reformy w wybranych dziedzinach życia, z drugiej – trudna sytuacja polityczna wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej. Wystawa pokazuje też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką pamięć o Konstytucji 3 Maja dawała mieszkańcom dawnej Rzeczypospolitej w ponurym czasie zaborów oraz pod rządami komunistów po II wojnie światowej. Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.

Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Premiera zaplanowana jest 3 maja na Placu Katedralnym w Wilnie, a także równolegle na dziedzińcu zamkowym w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Autorami scenariusza są polscy i litewscy historycy specjalizujący się w tematyce, a współautorami koncepcji wystawy są dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro i Alvydas Nikžentaitis z Instytutu Historii Litwy.

ORGANIZATORZY: Muzeum Historii Polski, Instytut Historii Litwy

SCENARIUSZ I KONCEPCJĘ PRZYGOTOWALI: Wojciech Kalwat, prof. Michał Kopczyński, Rafał Waszczuk oraz dr Robertas Jurgaitis

WSPÓŁPRACA PRZY KONCEPCJI WYSTAWY: Robert Kostro, dr hab. Alvydas Nikžentaitis

PARTNERZY INSTYTUCJONALNI: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, Departament Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13187078

Obecnie na stronie 362 gości