2
2

Chotyniec – wrota do antycznej Scytii

Wielkość liter

28 października, w piątek odbyło się otwarcie nowej wystawy archeologicznej „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”.  Wystawa dotyczy odkryć dokonanych podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w miejscowości Chotyniec.

Ostatnia w tym roku wystawa czasowa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Na wernisażu pojawili się przedstawiciele patronatów honorowych, Marek Jońca członek zarządu województwa świętokrzyskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Anna Tworz kierownika oddziału Mecenatu Kulturalnego i Ochrony Zabytków Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego reprezentująca Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, oraz patron honorowy Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Prof. Dr hab. Sylwester Czopek.

W wydarzeniu wzięły udział osoby, przy współpracy których powstała ekspozycja, czyli cały zespół badawczy prowadzący badania w Chotyńcu. Prof. dr hab. Sylwester Czopek, Dr hab. Katarzyna Trybała Zawiślak, Dr Joanna Adamik-Proksa, Dr Marcin Burghardt, Mgr Ewelina Ocadryga-Tokarczyk, Mgr Tomasz Tokarczyk, Dr Wojciech Rajpold.

Przedstawiciele partnerów wystawy Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych miasta Sandomierza, powiatu sandomierskiego oraz województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.  

„(…) niezwykle bogata i ważna, jeżeli chodzi o wartość obiektów zabytkowych, swoje przesłanie i walor edukacyjny (..) o niezwykle dużym potencjale naukowym (..) dokumentująca i prezentująca jedno z ważniejszych osiągnięć polskiej nauki -  przede wszystkim polskiej archeologii ostatnich lat jest o tyle istotna w tym miejscu, że nasze muzeum założone 1921 roku jak Muzeum Ziemi Sandomierskiej zbudowane jest na zbiorach archeologicznych ” – tak podkreślił ważność wystawy czasowej dyrektor Muzeum dr Mikołaj Getka-Kenig.

Podczas wydarzenia został odczytany list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego – patrona honorowego wystawy:  „(..) jest mi niezmiernie miło, że dzięki współpracy naukowej instytucji muzealnych oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, mieszkańcy Sandomierza oraz zwiedzający region turyści będą mogli zapoznać się z jednym z największych odkryć archeologicznych ostatnich lat, dokonanym na terenie województwa podkarpackiego. To dzięki zespołowi badaczy pod przewodnictwem prof. dr hab. Sylwestra Czopka, podczas wykopalisk nad grodzisku Scytyjskim w Chotyńcu rozpoznano wiele artefaktów pochodzących z wczesnej epoki żelaza, co rzuciło zupełnie nowe światło na obecny stan wiedzy i wyników badań w odniesieniu do odziaływania kultury antycznej na tereny obecnego pogranicza Polsko-Ukraińskiego, a szerzej Euroregionu Karpackiego. (…) Szanowny Panie Dyrektorze na pana ręce za zaangażowanie całemu zespołowi Muzeum Zamkowego w Sandomierzu składam wyrazy mojego uznania i wdzięczności. (..)”

„(..) moim zdaniem największym odkryciem Chotynieckiej ekspedycji są ludzie (..) efektem tego wielkiego przedsięwzięcia są liczne artefakty ale, także to o czym te artefakty mówią, bowiem nie jest w tej chwili zadaniem archeologii okrywanie tysięcy artefaktów ale pogłębianie wiedzy o tych artefaktach, (..) wiedza oparta nie tylko na znaleziskach ale na kontekstach, badaniach interdyscyplinarnych na tym wszystkim co może nam powiedzieć jacy i kiedy żyli ludzie, którzy wytworzyli te materialne przedmioty, które dzisiaj w tym kontekście chotynieckim będą mieli Państwo okazję zobaczyć. Bardzo się cieszę, że to Sandomierz jest tym miastem i Muzeum sandomierskie tym muzeum, które po raz pierwszy pokazuje w takim kształcie wykopaliska chotynieckie (..). To wielkie dzieło, którego udało nam się dokonać rzeczywiście zmienia nam trochę optykę oceny VII, VI i V wieku przed Chrystusem na terenie polski południowo-wschodniej, dlatego jest takie ważne.” – mówił Prof. Dr hab. Sylwester Czopek  

Głos na wernisażu zabrał sam kurator wystawy dr Wojciech Rajpold - adiunkt w dziale archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu „(…) wiem, że powstanie wystawy to jednocześnie praca wielu osób i tym szczęśliwszy jestem, że moja wystawa dotyczy materiałów z Chotyńca, które przez lata pomagałem badać (..). Chciałbym podziękować moim kolegom, a zwłaszcza prof. Dr hab. Sylwestrowi Czopkowi, który kierował naszym zespołem badawczym Dr hab. Katarzynie Trybała Zawiślak, Dr Joannie Adamik-Proksa, Dr Marcinowi Burghardt, Mgr Ewelinie Ocadryga-Tokarczyk, Mgr Tomaszowi Tokarczyk bez których, nie miałbym czego tak naprawdę dzisiaj pokazywać, bez ich zaangażowania i pracy nie było by tej wystawy. (..)”

Po oficjalnej części wernisażu odbyło się oprowadzanie kuratorskie wystawy.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13419737

Obecnie na stronie 474 gości