2
2

Prezentacja „Jeźdźca na siwym koniu” Piotra Michałowskiego

Wielkość liter

Prezentacja „Jeźdźca na siwym koniu” Piotra MichałowskiegoW piątek 17 grudnia w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oficjalnie zaprezentowany został ostatni nabytek muzealny, zakupiony dzięki środkom z dotacji inwestycyjnej MKiDN – obraz olejny Piotra Michałowskiego "Jeździec na siwym koniu", pochodzący z przedwojennej kolekcji rodziny Jagnińskich z Garbacza koło Opatowa.

Dzieło znajduje się w przestrzeni wystawy "100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021" do końca grudnia. Jego ponowna ekspozycja związana będzie z wystawą "Nabytki muzealne" planowaną już w styczniu 2022 roku.

***

Zbiory malarstwa Muzeum Okręgowego w Sandomierzu nie posiadają obiektów z dawnych kolekcji ziemiańskich z terenu historycznej ziemi sandomierskiej. Po II wojnie światowej trafiały one przeważnie do Muzeum Świętokrzyskiego (obecnie Narodowego) w Kielcach, ponieważ w tym czasie dawne Muzeum PTK w Sandomierzu, poprzednik dzisiejszego Muzeum Okręgowego, nie miało działu zbiorów artystycznych. Zakup wzbogacił więc zasób muzealnych zbiorów o obiekt nie tylko o dużej wartości artystycznej, ale również historycznej, gdyż jest związany bezpośrednio z ziemiaństwem sandomierskim, ściślej z rodziną Jagnińskich herbu Tarnawa, wywodzącą się z Jagnina (wsi położonej między Sandomierzem a Opatowem), a w okresie międzywojennym zamieszkałej w Garbaczu.

Piotr Michałowski – najwybitniejszy polski przedstawiciel romantyzmu w sztukach wizualnych i jeden z najważniejszych malarzy w dziejach sztuki polskiej – urodził się w 1800 r. w Krakowie, zmarł w wieku 55 lat w Krzysztoforzycach pod Krakowem. Specjalizował się w wizerunkach jeźdźców na koniach. Zachowało się około 130 obrazów olejnych jego autorstwa, nie licząc akwareli i rysunków. Jego dzieła można dziś podziwiać głównie w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie. Wnuczka malarza Julia Łempicka wyszła za mąż za Konstantego Jagnińskiego i tą drogą obrazy Michałowskiego znalazły się w Garbaczu.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13191714

Obecnie na stronie 430 gości