Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest piątek, 21 lipca 2017 r. 202 dzień roku  
 
Nawigacja
Zapowiedzi Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Ceryfikat

 

 

MIEJSCE PRZYJAZNE NIEPEŁNOSPRAWNYM

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej i I Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu w ramach programu "Młody obywatel", zrealizowało projekt mający na celu sprawdzenie i oznaczenie instytucji, które przystosowały w całości lub w części swój obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu również znalazło się w ich gronie.

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu uprzystępnia swoje przestrzenie ekspozycyjne w Zamku i Ratuszu osobom niepełnosprawnym.

 

Schodołaz umożliwia pomoc w pokonywaniu schodów w Zamku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

 

Szczegółowe informacje dotyczące przystosowania schodołazu do przenoszenia określonych modeli wózków można uzyskać pod numerem telefonu 15 644 57 57 w. 35 lub 20.

 

schodołaz

schodołaz z wózkiem inwalidzkim

platforma wjazdowa

 

 

Osoby słabowidzące zachęcamy do korzystania ze szkieł powiększających, które pozwolą przyjrzeć się ciekawym detalom prezentowanych eksponatów, jak również przeczytać opisy obiektów w trakcie zwiedzania naszych ekspozycji.

 

Natomiast osoby niewidome przy zwiedzaniu Zamku i Ratusza mogą skorzystać z pomocy urządzenia o nazwie Czytak Plus. Jest ono w pełni przystosowane do potrzeb osób dotkniętych brakiem zmysłu wzroku, służące do odtwarzania plików zawierających opisy i komentarze do wystaw w formacie MP3, standardzie DAISY oraz formacie Czytaka. Odczytuje również pliki tekstowe zapisane w standardzie ASCII. Wbudowany dyktafon umożliwia łatwe nagranie notatek dźwiękowych. Urządzenie jest w pełni udźwiękowione. Wszystkie komunikaty generowane są przez syntezator mowy Ivona.

 

Przewodnik po wystawach stałych Muzeum Okręgowego w Sandomierzu został wykonany w technice audiodeskrypcji, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

czytak plus

 

 

Na dziedzińcu sandomierskiego Zamku można oglądać zrealizowany przez Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" projekt pt. DOTYK HISTORII.

 

...ustawione są na postumentach, na wysokości 80 cm rzeźby – odlewy z brązu następujących zabytków: Bramy Opatowskiej, Ratusza, Domu Długosza, Zamku oraz Zespołu klasztornego Kościoła św. Jakuba. Rzeźby wykonane przez Pana Andrzeja Karwata są w skali, odwzorowane są na nich wszelkie detale architektoniczne, bryły można z łatwością objąć dłońmi. Do każdego postumentu jest wygodny dojazd...

 

Makiety na dziedzińcu zamkowym

 

 
 
 
11733370 Unikalnych wizyt