Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferty i cennik · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest czwartek, 18 pazdziernika 2018 r. 291 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Nasi partnerzy Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 

 

100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

 
WYDARZENIA str. 28
U źródeł cywilizacji – Armenia.
Manuskrypty i kobierce ormiańskie.

 

21 czerwca 2011 roku, o godzinie 17, w Ratuszu, została otwarta wystawa U źródeł cywilizacji – Armenia. Manuskrypty i kobierce ormiańskie.

 

Honorowy patronat nad wystawą przyjął Jego Ekscelencja Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski. Prezentowane obiekty pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie. W programie otwarcia znalazły się również trzy wystąpienia; Ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz mówił o Armenii chrześcijańskiej, Janusz Nowak z Muzeum Czartoryskich powiedział o Zabytkach ormiańskich w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a Jerzy Krzemiński z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu O kobiercach ormiańskich.

 

Ekspozycji towarzyszy pokaz 25 fotografii ukazujących ważne i piękne miejsca tego niezwykłego kraju.

 

Wystawa będzie udostępniona do początku września.

 


Jerzy Krzemiński

 

 

U źródeł cywilizacji – Armenia U źródeł cywilizacji – Armenia Ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz Janusz Nowak z Muzeum Czartoryskich Jerzy Krzemiński U źródeł cywilizacji – Armenia U źródeł cywilizacji – Armenia U źródeł cywilizacji – Armenia Autor prezentowanych zdjęć Piotr Pyrcz

 

fot. MB

 

Poezja ze schodów - Krystyna Lenkowska

 

Deszczowa pogoda zmieniła czytanie poezji ze schodów na zamkową basztę.

W niedzielę 19 czerwca 2011 roku o godz.19.00 w baszcie sandomierskiego Zamku swoje wiersze czytała Krystyna Lenkowska – mieszkająca w Rzeszowie, polska poetka, mająca w swoim dorobku także teksty eseistyczne, felietony i tłumaczenia poezji z języka angielskiego.

Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu, a zaistniało ono w ramach cyklu pt. Poezja ze schodów.

 

Krystyna LenkowskaKrystyna Lenkowska wydała siedem tomów poezji: Walc Prowincja 1991, Nie deptać przylaszczek / Keep off the Primroses 1999 (YES), Pochodnio, różo 2002 (Nowy Świat), Wiersze Okienne 2003 (Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu), Wybór Ewy / Eve's Choice 2005 (Polski Instytut Wydawniczy), Sztuka białego 2008 (Instytut Wydawniczy Erica) oraz Tato i inne miejsca 2010 (Miniatura). Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce (m.in. Akcencie, Frazie, Nowej Okolicy Poetów, Pracowni, Toposie, Twórczości, Tyglu, Zeszytach Literackich), w USA, w tłumaczeniu Ewy Hryniewicz-Yarbrough, (m.in. Absinthe, Boulevard, Chelsea, Confrontation), na Ukrainie, w Mołdawii i w Czechach. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

 

Krystyna Lenkowska Krystyna Lenkowska Krystyna Lenkowska

 

fot. MB

 

Prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego
pt. Wołyńskie perły od Ostroga do Starokonstantynowa

 

16 czerwca w sandomierskim Zamku odbyła się prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. Wołyńskie perły od Ostroga do Starokonstantynowa. Prezentacja połączona z promocją albumu "Świat Kresów" poświęcona była niezwykłym siedzibom polskiej magnaterii i arystokracji na Wołyniu.

 

Multimedialną prezentację, opartą na oryginalnej ikonografii, przedstawił Tomasz Kuba Kozłowski, autor albumu i cyklu „Opowieści z Kresów”, kolekcjoner i popularyzator dziedzictwa Kresów.

 

W programie spotkania znalazły się opowieści o Ostrogu i Starokonstantynowie książąt Ostrogskich, Sławucie książąt Sanguszków i Antoninach hrabiów Potockich, urok ostrogskich starodruków, wizyta w stacji klimatycznej i zakładzie kumysowym, antonińskie strusie i wielbłądy, polowania par force w zwierzyńcu, historia ogiera wszechczasów ze stadniny arabów nad Horyniem.

 

Podczas spotkania można było kupić album Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający reprodukcje blisko 800 obiektów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali), w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy.

 


 

Tomasz Kuba Kozłowski Tomasz Kuba Kozłowski

 

fot. Izabela Wójcik

 

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy?

 

Tomasz Dostatni OP z zakonu dominikanów w Lublinie10 czerwca (piątek) o godz.20.00 w sandomierskim Zamku odbyło się przygotowane przez Muzeum Okręgowe Sandomierzu spotkanie poświęcone postaci i myśli filozoficznej Leszka Kołakowskiego pt. Czy Pan Bóg jest szczęśliwy?, które poprowadził Tomasz Dostatni OP z zakonu dominikanów w Lublinie.

 

Podczas spotkania miłośnicy pism Leszka Kołakowskiego i ludzie chcący zetknąć się bliżej z myślą autora Rozmów z diabłem, podzielili się z innymi uczestnikami własnymi refleksjami związanymi z postacią i twórczością wybitnego polskiego filozofa, obejrzeli krótkie filmy z udziałem Leszka Kołakowskiego i posłuchali jego autentycznego głosu.

 

 

Spotkanie poświęcone postaci i myśli filozoficznej Leszka Kołakowskiego. Spotkanie poświęcone postaci i myśli filozoficznej Leszka Kołakowskiego. Spotkanie poświęcone postaci i myśli filozoficznej Leszka Kołakowskiego.

 

fot. MB

 

Tadeusz Boruta - O malowaniu duszy i ciała

 

3 czerwca 2011 roku w Instytucie Teologicznym, odbyła się prelekcja Tadeusza Boruty pt. O malowaniu duszy i ciała. Organizatorami spotkania byli: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Sandomierzu.

 

Tadeusz BorutaTadeusz Boruta urodził się w 1957 w Krakowie. W latach 1979-83 studiował malarstwo w krakowskiej ASP. Uzyskał dyplom w pracowni Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza. Równolegle, w roku 1980, rozpoczął studia filozoficzne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które ukończył w 1984 roku. Tadeusz Boruta uprawia malarstwo i rysunek, jest także teoretykiem sztuki. Swoje prace prezentował na wielu wystawach organizowanych w różnych miejscach w Polsce. Publikuje teksty o sztuce, głównie dawnej, m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku" (zebrane w tomie "Szkoła patrzenia", 2003). Artysta wielokrotnie otrzymywał ważne nagrody i wyróżnienia (m.in. podczas I Krajowego Biennale Młodych "Droga i Prawda" w 1985 roku we Wrocławiu został laureatem I nagrody). Często wystawiał wspólnie z Grzegorzem Bednarskim oraz Aldoną Mickiewicz (wspólnie namalowali także serię obrazów ołtarzowych w byłym klasztorze benedyktynek w Monte San Savino we Włoszech, 1992-93). W roku 1996 malarz wykonał polichromię w kościele parafialnym w Lubieniu, a w roku 2001 - w kościele parafialnym w Harbutowicach k. Sułkowic.

 

W 2006 roku ukazała się książka Tadeusza Boruty pt. O malowaniu duszy i ciała. W jednej z recenzji wspomnianego wydawnictwa możemy przeczytać: „Patrząc na dzieje malarstwa i rzeźby europejskiej, autor książki próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego obrazowanie ciała człowieka nieustannie wzbudzało emocje, a nierzadko prowadziło do krwawych konfliktów? Jaka sztuka jest anielska, a jaka diabelska? Polemizując z postawami awangardowymi, zastanawia się nad grzesznością sztuki współczesnej.”

 

 

Tadeusz Boruta - O malowaniu duszy i ciała Tadeusz Boruta - O malowaniu duszy i ciała Tadeusz Boruta - O malowaniu duszy i ciała

 

fot. MB

 

POLSKIE PIRAMIDY

 

W dniu 2 czerwca 2011 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbyła się prelekcja dr. Marka Florka pt. POLSKIE PIRAMIDY. Wielkie kurhany i grobowce megalityczne na Wyżynie Sandomierskiej.

 

Spotkanie było swego rodzaju wędrówką do miejsc na Wyżynie Sandomierskiej, gdzie znajdują się wielkie kopce ziemne i grobowce megalityczne o konstrukcji kamienno-ziemnej lub kamienno-drewniano-ziemnej. Należą one do najlepiej widocznych i jednocześnie najbardziej intrygujących obiektów archeologicznych, nasuwając skojarzenia z piramidami, wznoszonymi przed wiekami w różnych częściach świata.

 

Spotkanie poprowadził dr Marek Florek, archeolog i historyk, adiunkt w Zakładzie Archeologii Wczesnośredniowiecznej w Instytucie Archeologii UMCS w Lublinie i konserwator zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Kielcach, Delegatura w Sandomierzu.

 


Monika Bajka, Iwona Łukawska

 

 

dr Marek Florek Prelekcja dr. Marka Florka pt. POLSKIE PIRAMIDY. Prelekcja dr. Marka Florka pt. POLSKIE PIRAMIDY.

 

fot. Marek Banaczek

 

Spotkanie z Janem Polkowskim

Jan Polkowski

Jerzy Krzemiński i Jan Polkowski

 

fot. Piotr Ławrowski

 


26 maja 2011 roku w gościnnym domu Pani Alicji Kaszyńskiej odbyło się przygotowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Dom Pracy Twórczej „Alicja” spotkanie z Janem Polkowskim, uznawanym za najwybitniejszego poetę okresu stanu wojennego, który po 20 latach milczenia powrócił dla poezji polskiej tomikiem Cantus (2008) a następnie Cień (2010).

 

W Sandomierzu Autor odczytał kilkanaście swoich najnowszych, poruszających wierszy, które powstały z potrzeby upamiętnienia robotników zamordowanych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

 


Piotr Ławrowski

Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego
pt. "Życie jak różaniec".

 

W niedzielę 22 maja o godz. 20.00 w sandomierskim Zamku odbył się przygotowany przez Muzeum Okręgowe Sandomierzu wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006) pt. Życie jak różaniec, który poprowadził dr Waldemar Smaszcz z Białegostoku- historyk literatury i bliski przyjaciel autora Znaków ufności.

Podczas spotkania zgromadzona publiczność miała sposobność wysłuchać prelekcji i wspomnień dra Waldemara Smaszcza poświęconych zmarłemu przed pięcioma laty poecie w sutannie, ilustrowanych obfitującą w wiele zdjęć, dokumentów i rękopisów ks. Jana Twardowskiego prezentacją multimedialną poświęconą duchownemu z kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

 

Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego Wieczór poświęcony sylwetce i poezji ks. Jana Twardowskiego

 

fot. Marek Banaczek

 

Noc muzeów - 14 maja 2011 r.

 

Ponad 1000 osób odwiedziło nas w kolejną Noc Muzeów dnia 14.05.br. w godzinach od 18.00 do 23.00.

 

W dawnej kuchni zamkowej zaprezentowaliśmy obraz Włodzimierza Tetmajera (1861-1923), polskiego malarza i grafika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Artysta malował głównie wiejskie sceny rodzajowe, pejzaże i polichromie kościelne, zatem podczas Nocy Muzeów postanowiliśmy pokazać coś mniej charakterystycznego pod względem tematycznym i jednocześnie niezwykle wyjątkowego - historyczny obraz opatrzony tytułem "Królewski wychowanek", namalowany przez Tetmajera ok. 1908-1910 roku. Dzieło przedstawia Jana Długosza w roli wychowawcy najmłodszych synów Kazimierza Jagiellończyka - Zygmunta (późniejszego króla Zygmunta I Starego) i Fryderyka (późniejszego prymasa Polski). Prezentacji obrazu będzie towarzyszył komentarz objaśniający.

 

W sali widowiskowej zamku sandomierskiego odbył się multimedialny pokaz zatytułowany „Zobaczmy to jeszcze raz”; – prezentacja zdjęć z poprzednich edycji Nocy Muzeów oraz filmy o starym Sandomierzu.

 

Na parterze zamku wyświetlaliśmy multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”, prezentujący dzieła sztuki znajdujące się niegdyś w polskich kolekcjach a zrabowane i zniszczone w okresie II wojny światowej. Prezentacja jest częścią projektu „Muzeum Utracone”, realizowanego od 2010 roku przez Fundację Sztuki SAR we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Jolanta Smuniewska, Bożena Ewa wódz

 

 

Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r. Noc muzeów - 14 maja 2011 r.

 

fot. Marek Banaczek

 

XII edycja Śniadania Wielkanocnego

 

Niezwykle świąteczna, ciepła i rodzinna atmosfera panowała w sandomierskim Zamku w sobotnie przedpołudnie, poprzedzające nadejście Niedzieli Palmowej.

Już po raz dwunasty Muzeum Okręgowe zorganizowało Śniadanie Wielkanocne, uroczyste spotkanie popularyzujące zwyczaje i obrzędy ludowe, wielkanocną plastykę obrzędową, świąteczną kuchnię oraz folklor słowno-muzyczny mieszkańców naszego regionu.

Spotkanie przebiegało w scenerii Sali Rycerskiej, udekorowanej na tę szczególną okazję wielobarwnymi bukietami palmowymi i okolicznościowymi stroikami.

Tegorocznej edycji Śniadania Wielkanocnego towarzyszył gminny konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny.

Wielce okazałe, niezwykle kolorowe kosze prezentowali gospodarze gmin i miast przy wtórze pieśni wielkopostnych, przyśpiewek, piosenek wielkanocnych, wierszowanych oracji ułożonych na tę okazję przez występujące zespoły ludowe i grupy młodzieżowe. W powołaniu na kryteria regulaminowe uwzględniające: kultywowanie ludowych tradycji wielkanocnych, zastosowanie tradycyjnego zdobnictwa, walory artystyczne i estetyczne oraz inwencje twórcze komisja jurorska w składzie: Urszula Surowiec – przewodnicząca ze Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, Ewa Kania, Jolanta Smuniewska, Iwona Łukawska - członkinie z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przyznała główną nagrodę Gminie Obrazów. Uczestnicy konkursu uhonorowani zostali nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez Starostę Powiatu Sandomierskiego. Ciepłymi słowami, życzeniami świątecznymi obdarowali gości organizatorzy imprezy (dyrektor Muzeum Okręgowego Paweł Różyło i Stanisław Masternak Starosta Powiatu Sandomierskiego) i jej uczestnicy (parlamentarzyści, władze wojewódzkie i powiatowe, przedstawiciele świata nauki i kultury).

 

Współorganizatorami Śniadania Wielkanocnego były gminy naszego powiatu oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu. Swojego wsparcia udzielili nam również: Jadwiga Małkiewicz - właścicielka firmy ”MEGAVITA” z Gór Wysokich, Maria Siwek - właścicielka PPH „MASPEK w Zawichoście, Krzysztof Szamański i Jarosław Pałgan z firmy „KASIA” z Dwikóz.


Iwona Łukawska

 

 

XII edycja Śniadania Wielkanocnego XII edycja Śniadania Wielkanocnego XII edycja Śniadania Wielkanocnego XII edycja Śniadania Wielkanocnego XII edycja Śniadania Wielkanocnego Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Dwikozy Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Dwikozy Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Klimontów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Klimontów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Koprzywnica Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Koprzywnica Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Łoniów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Łoniów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Obrazów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Obrazów Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Samborzec Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Samborzec Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Sandomierz Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Wilczyce Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Wilczyce Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Zawichost Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Zawichost Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Laureaci z Obrazowa Konkurs na najładniejszy kosz wielkanocny - Laureaci z Obrazowa

 

fot. Marek Banaczek

 

Spotkanie pt. Dwie katedry. Sandomierz i Orvieto

 

10 kwietnia 2011 roku we włoskim mieście Orvieto, w Palazzo Soliano – siedzibie Narodowego Muzeum Archeologicznego odbyło się spotkanie pt. Dwie katedry. Sandomierz i Orvieto. Podczas wspomnianego wydarzenia zgromadzona publiczność miała sposobność zetknąć się z przetłumaczonymi na język włoski przez slawistę z Florencji Leonarda Masiego dwoma tekstami: poświęconemu katedrze w Orvieto esejowi Zbigniewa Herberta pt. Il Duomo, zamieszczonemu w zbiorze pt. Barbarzyńca w ogrodzie (1962) oraz z esejem Krystyny Lenkowskiej - poetki i tłumaczki z Rzeszowa pt. Sandomierska katedra z włoskim światłem (2011). Obydwa teksty zaistniały w aktorskiej interpretacji Carmine Arvonio, ozdobione muzycznymi przerywnikami w wykonaniu flecisty Matteo Romoli. Program spotkania dopełniła prezentacja multimedialna, obrazująca urodę sandomierskiej katedry utrwaloną na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, a także piękno innych obiektów i zakątków Sandomierza.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Paweł Różyło – dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Ciężar organizacyjny i finansowy wzięły w całości na siebie Instytut Polski w Rzymie oraz Museo Archeologico Nazionale w Orvieto.


Paweł Różyło, dyrektor muzeum

 

 

Matteo Romoli, Leonardo Massi, Krystyna Lenkowska, Carmine Arvonio Katedra w Sandomierzu na starej pocztówce Katedra w Orvieto

 

fot. Paweł Różyło

 

Spotkanie Artyści o Jerzym Nowosielskim
z udziałem Krzysztofa Klimka i Zbigniewa Warpechowskiego

 

Z inicjatywy Muzeum, 14 kwietnia 2011 roku, odbyło się spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, niedawno zmarłemu, Jerzemu Nowosielskiemu.

Udział w nim wzięli dwaj artyści: Zbigniew Warpechowski, znany performer, oraz Krzysztof Klimek, malarz, uczeń prof. Nowosielskiego z krakowskiej ASP.

Spotkaniu towarzyszyły dwa obrazy zmarłego artysty , będące własnością Sandomierskiego BWA – współorganizatora imprezy.

A wszystko to zaistniało w gościnnym Domu Pracy Twórczej „Alicja”.Jerzy Krzemiński

 

 

Zbigniew Warpechowski i Krzysztof Klimek Bożena E. Wódz i Małgosia Pszczółnak Zbigniew Warpechowski

 

fot. Jerzy Krzemiński

 

Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej

 

Dnia 7 kwietnia 2011 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zorganizowało dla młodzieży szkolnej VII edycję warsztatów zajęciowych Wielkanocna Plastyka Obrzędowa – odzwierciedleniem naszych tradycji. Zaprzyjaźnieni z Muzeum rękodzielnicy prezentowali różnorodne motywy dekoracyjne, techniki stylistyczne, występujące w wielkanocnej plastyce obrzędowej. Uczniowie sandomierskich szkół podstawowych mieli okazję nauczyć się jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną, pisanki, kwiaty z bibuły czy okolicznościowe stroiki. Ponadto mogli zobaczyć jak przygotować świąteczne aranżacje stołu wielkanocnego w oparciu o nowatorskie jak i tradycyjne elementy dekoracyjne.

Serdecznie dziękujemy pedagogom i młodzieży szkolnej za udział w warsztatach.Iwonka Łukawska

 

 

Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej Warsztaty Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej

 

fot. Marek Banaczek

 

Spotkanie z Krystyną Lenkowską

 

1 kwietnia w sandomierskim Zamku odbyło się spotkanie z Krystyną Lenkowską, podczas którego ta znana poetka, tłumaczka i eseistka z Rzeszowa podzieliła się ze słuchaczami swoimi impresjami dotyczącymi sandomierskiej katedry.Paweł Różyło, dyrektor muzeum

 

 

Spotkanie z Krystyną Lenkowską Spotkanie z Krystyną Lenkowską Spotkanie z Krystyną Lenkowską Spotkanie z Krystyną Lenkowską Spotkanie z Krystyną Lenkowską Spotkanie z Krystyną Lenkowską

 

fot. Marek Banaczek

 

Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze”
– tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego

 

18 marca br. w Zamku sandomierskim odbył się wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Na otwarciu wystawy gościliśmy Panią Małgorzatę Niechaj Kierownika Celestetu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, skąd pochodzą wszystkie prezentowane eksponaty.

Wystawa „Rozmiłowani w srebrnym kurze” przedstawia tylko część bogatych zbiorów Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Ekspozycja została podzielona na dwie części: jedna przedstawiająca tradycję i kulturę bractwa prezentowana jest w zamku, a druga bardziej ukierunkowana na pokazanie braci jako obrońców miasta w ratuszu sandomierskim.

Strzeleckie pamiątki dają świadectwo pięknych i bogatych tradycji krakowskiego mieszczaństwa i jego przynależności od wielu wieków do nurtu kultury europejskiej.Kustosz, Jolanta Smuniewska

 

 

Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego Wernisaż wystawy pt. ”Rozmiłowani w srebrnym kurze” – tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego

 

fot. Izabela Wójcik

 

W skwarze słońca, w chłodzie nocy

 

16 marca 2011 r. w Domu Pracy Twórczej "Alicja", odbyła się promocję antologii poezji chorwackiej XX wieku pt. W skwarze słońca, w chłodzie nocy, z udziałem jej autora, Grzegorza Łatuszyńskiego (prozaika, tłumacza, krytyka i dziennikarza) oraz wydawcy Maryli Siwkowskiej - Łatuszyńskiej.

 

Jerzy Krzemiński

 

 

Promocja antologii poezji chorwackiej XX wieku Promocja antologii poezji chorwackiej XX wieku Promocja antologii poezji chorwackiej XX wieku

 

fot. Piotr Ławrowski

 

Wieczór Tischnerowski

 

Na okoliczność przypadającej 12 marca osiemdziesiątej rocznicy urodzin księdza Józefa Tischnera (1931 – 2000) w dniu 13 marca w sandomierskim Zamku odbył się przygotowany przez Muzeum Okręgowe Sandomierzu Wieczór Tischnerowski, który poprowadził Tomasz Dostatni OP z zakonu dominikanów w Lublinie.

Podczas spotkania w kameralnym gronie, zarówno miłośników twórczości księdza Józefa Tischnera, jak i ludzi chcących zetknąć się bliżej z myślą autora Historii filozofii po góralsku, można było podzielić się z innymi uczestnikami własnymi refleksjami związanymi z postacią i twórczością księdza Józefa Tischnera, obejrzeć krótki film poświęcony duchownemu z Łopusznej oraz posłuchać jego autentycznego głosu.

 

Peweł Różyło, dyrektor muzeum

 

 

Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera Osiemdziesiąta rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera

 

fot. Marek Banaczek

 

Prelekcja wybitnego polskiego scenografa i reżysera teatralnego
Leszka Mądzika pt. DUCHOWOŚĆ W MOIM TEATRZE.

 

3 marca 2011 r. w sandomierskim Instytucie Teologicznym przy ul. Mariackiej 9 odbyła się prelekcja wybitnego polskiego scenografa i reżysera teatralnego Leszka Mądzika pt. Duchowość w moim teatrze. Wspomniane wydarzenie zaistniało w ramach działalności Klubu Dyskusyjnego "Universum", a jego organizatorami byli: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Klub Inteligencji Katolickiej i Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu.

 

Peweł Różyło, dyrektor muzeum

 

 

Prelekcja wybitnego polskiego scenografa i reżysera teatralnego Leszka Mądzika pt. DUCHOWOŚĆ W MOIM TEATRZE Prelekcja wybitnego polskiego scenografa i reżysera teatralnego Leszka Mądzika pt. DUCHOWOŚĆ W MOIM TEATRZE Prelekcja wybitnego polskiego scenografa i reżysera teatralnego Leszka Mądzika pt. DUCHOWOŚĆ W MOIM TEATRZE

 

fot. Piotr Ławrowski

 

Wystawa prac plastycznych PROSTE FORMY

 

28 lutego 2011 r. w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu została otwarta wystawa prac plastycznych pt. „Proste Formy”, wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu. Wystawione prace są plonem kilkumiesięcznych warsztatów, dla których inspirację stanowiły stałe i czasowe wystawy prezentowane w sandomierskim Zamku. Wykorzystano różnorodne techniki plastyczne, m.in. rysunek, farby oraz wycinanki i kolaże. Wystawa czynna będzie do 5 marca 2011 r.

 

Piotr Ławrowski

 

 

Otwarcie wystawy prac plastycznych PROSTE FORMY Otwarcie wystawy prac plastycznych PROSTE FORMY Otwarcie wystawy prac plastycznych PROSTE FORMY Otwarcie wystawy prac plastycznych PROSTE FORMY

Prace plastyczne wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu Prace plastyczne wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu Prace plastyczne wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu Prace plastyczne wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu

 

fot. Piotr Ławrowski

 

 
 
17207180 Unikalnych wizyt