Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest poniedziałek, 20 listopada 2017 r. 324 dzień roku  
 
Nawigacja
Zapowiedzi Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
Wystawy czasowe

,,Węgry 1956. Twarze i przedmioty” "

 

Wystawę ,,Węgry 1956. Twarze i przedmioty” przedstawiającą relacje polsko-węgierskie można zwiedzać od 16 listopada w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Na ekspozycję składają się pamiątki i wspomnienia osób które odpowiedziały na apel węgierskich instytucji poszukujących w latach 90. w Polsce świadków i uczestników budapesztańskich zdarzeń z 1956 r. Są tu również zdjęcia, listy, elementy wyposażenia węgierskich powstańców, broń, wydawnictwa podziemne, w tym „Dziennik węgierski 1956” Wiktora Woroszylskiego, a także dwa odłamki sowieckich pocisków, przekazane przez Pana Ákosa Engelmayera - ambasadora Węgier w Polsce w latach 1990–1995. Całość dopełnia instalacja ,,Buty Stalina’’ będąca rekonstrukcją zniszczonego pomnika w Budapeszcie. Wystawiona została przed budynkiem ratusza, na sandomierskim rynku.

 

Powstanie w 1956 roku rozpoczęło się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską (manifestacja dla poparcia żądań poznańskich robotników). Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i próbą zdobycia wolności. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. Zginęło wówczas ponad 3 tysiące ludzi, rany odniosło 18 tysięcy, a około 200 tysięcy uciekło z kraju.

 

Na wystawie wykorzystano eksponaty ze zbiorów:

Pana Ákosa Engelmayera

Pana Jánosa Tischlera

Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie

 

Organizatorzy wystawy: Dom Spotkań z Historią, Węgierski Instytut Kultury, Instytut Europejska Sieć Pamięć i Solidarność Partner: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

 

Ekspozycja będzie prezentowana od 16 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.

 

Dział Historyczny

 

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz "Voyage"

 

Wystawa VOYAGE, która była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie, to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY BYTY MARY, ale też najnowszych, z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz - korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. ”pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.

Wystawa będzie prezentowana do 25 października listopada 2017 r. do 3 grudnia 2017 r.

 

 

Albumy z sandomierskiej szuflady.
Dawne fotografie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu

Albumy z fotografiami na potrzeby wystawy udostępnił Adam Trojanowski
Autor wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel
Współpraca: Marek Bażant i Sebastian Słodownik
Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula

 

Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej. Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.

Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.


Czas ekspozycji: lipiec - grudzień 2017 r., dziedziniec zamku królewskiego

 

 

Dział Historyczny

 

 
 
13113273 Unikalnych wizyt