Polish Polish
Play
previous arrow
next arrow
Slider

Pracownia Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki

Wielkość liter

 alt=Pracownia konserwacji zabytków mieszcząca się w XV- wiecznych murach piwnic zamkowych, posiadająca jednak dzienne światło, dysponuje specjalistycznym sprzętem
i zapewnia opiekę konserwatorską obiektom znajdującym się stale na Zamku, jak również zabytkom wypożyczanym na wystawy. W muzeum przeprowadzane są zabiegi konserwatorskie i restauracja malarstwa sztalugowego, rzeźby polichromowanej, jak również prace pozłotnicze (w tym na pulmentach tradycyjnych złotem płatkowym na poler i na mat), kopie obrazów, konserwacja ram. W pracowni wykonywane są dokumentacje fotograficzne, zdjęcia w luminescencji wzbudzonej promieniowaniem UV i w podczerwieni. Dyplomowany konserwator, pracownik działu, wykonuje również kosztorysy konserwatorskie. Do jego zadań należy kontrola stanu wilgotności i temperatury w magazynach zamkowych i salach ekspozycyjnych.

 

Projekt utworzenia Pracowni został zrealizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych, Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 48 017, 58 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 63 314, 80 zł.

Pracownia Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki

 

W zbiorach archiwalnych Muzeum Okręgowego w Sandomierzu istnieje zdjęcie z lat 70-tych, oznaczone jako piwnica nr 3 ściany zachodniej Zamku,  która obecnie pełni funkcję pracowni konserwacji  (fot. M. Banaczek).

Zdjęcie czarno-białe pochodzi z okresu badań architektonicznych i prac budowlanych , które doprowadziły do powstania Muzeum. Prace remontowo- konserwatorskie trwały już od 1965 r. na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.Prace remontowo-konserwatorskie Początkowo wykonywane były przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie a od 1970 r. przez kielecki odział P.K.Z.  Trzeba podkreślić bardzo duży wysiłek, jaki podjęto wówczas przy odbudowie zamku, którego bryła, na skutek wielu przebudów w przeszłości, jak również wysadzenia przez Szwedów,  była bardzo niejednolita.  Pomieszczenie na zdjęciu jest jednym ze starszych zachowanych na zamku. Wątek muru w tym miejscu jak również otwór okienny pochodzi z ok 1480 r. Za bardzo sensowne rozwiązanie trzeba uznać pieczołowitą konserwację wątków cegły murów zachodnich oraz rekonstrukcję XIX wiecznej rustyki na wschodniej elewacji, która jest zasadniczo zgodna z romantyczno- klasycystycznym „charakterem” architektury więziennej ( więzienie w zamkowych murach istniało od 1825 r. do 1959 r.

Fot. S. Machała

5 Bonum Publicum

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

5 Bonum Publicum

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(01.10.2020 r. - 18.04.2021 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

W sezonie turystycznym 
(20.04.2021 r. - 03.10.2021 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 33zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 23zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.


• Zobacz pełny cennik

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:4387972

Obecnie na stronie 273 gości