slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Rękopis wiersza Romana Koseły „Pokolenie przełomu (1914-1918)”

Pokolenie przełomu (1914-1918)Wymiary: 13x21

Zbiory Działu Literatury MZS

Nr inw.: MLS/143

Technika zapisu: rękopis

Roman Koseła (pseudonim R. Włostowiak) urodził się 13 stycznia 1894 roku we Włostowie. Była to osoba niezwykle wszechstronna i żywiołowa. Regionalista, społecznik, nauczyciel, działacz kulturalny i konspiracyjny, który brał czynny udział w życiu Sandomierza. Interesował się folklorem regionu, ciekawymi, miejscowymi ludźmi i zwyczajami. Był również czynnym członkieem oddziału Polskiego Towarzystwa Naukowego, uczestniczył w pracach Muzeum Ziemi Sandomierskiej, znajdował się w zarządzie i pracował dla Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu. W kręgu jego znajomych znajdowali się m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Wincenty Burek, Stanisław Piętak, Aleksander Patkowski czy Stanisław Młodożeniec.

            Znany przede wszystkim z roli prozaika-reportażysty, sandomierskiego publicysty licznych gazet („Ziemia Sandomierska”, „COP”, „Kronika Diecezji Sandomierskiej”, „Sandomierski Ruch Regionalny” ), redaktora, a także wydawcy i archiwisty, Roman Koseła miał w sobie również duszę poety.

Więcej…

XIX edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego - Bonum Publicum

Wielkość liter

PatkowskiZapraszamy serdecznie do zgłaszania kandydatów do XIX edycji „Bonum Publicum” – nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego, którą zainicjowało w 1989 roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Patronat Nagrody – Aleksander Patkowski (1890-1942) – jedna z najpiękniejszych postaci w nowożytnych dziejach Sandomierza, twórca polskiego regionalizmu, wyznawca Żeromskiego, inicjator ochrony lasów świętokrzyskich i utworzenia w Górach Świętokrzyskich Parku Narodowego im. Stefana Żeromskiego, Honorowy Obywatel Sandomierza.

Kandydatami do Nagrody za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnych mogą być osoby prywatne, stowarzyszenia i instytucje.  Przyznawana jest za  dwie kategorie działań:

  • Za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak na przykład budżet obywatelski, będący szansą na zaangażowanie obywateli,
  • Za publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody.

Termin nadsyłania kandydatur upływa 31 sierpnia br.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:10565518

Obecnie na stronie 270 gości