Polish Polish

Szanowni Państwo, w związku z Jesienną Edycją Nocy Muzeów w sobotę 26 września br. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu będzie czynne w godzinach 13.00 – 17.00 (obowiązują typowe ceny biletów) oraz 17.00 – 21.00 (bilet wstępu – 1 zł). W niedzielę 27 września Muzeum będzie czynne w godzinach 13.00 - 18.00. Zapraszamy!

Slider

Obiekt tygodnia:

Grocik strzały (tzw. sercowaty)

Grocik MS-1627/9/a. Fot.: P. WerensZłota, gm. Samborzec

kultura mierzanowicka (grupa samborzecka, faza późna)

wczesna epoka brązu

wymiary: długość 32 mm, szerokość 17 mm, grubość 4 mm

nr inw.: MS-1534/a

materiał: krzemień czekoladowy

Więcej…


IMIENINY:

Przedwczoraj: Boguslawa Tekli
Wczoraj: Gerarda Teodora
Dzisiaj: Aurelii Ladyslawa
Jutro: Justyny Cypriana
Pojutrze: Damiana Amadeusza

Kalendarium najbliższych wydarzeń

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Wielkość liter

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Czas płynie nieubłaganie, szybko mijają dni, tygodnie, miesiące, lata, a przy tym życie pisze nieprzewidziane scenariusze.

W roku ubiegłym rozpoczęliśmy prace nad komponowaniem nowej wystawy czasowej, poświęconej  sylwetce Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, człowieka o niezwykłej osobowości, żołnierza AK, wybitnego podróżnika, reżysera filmowego, publicysty, od urodzenia silnie związanego z Sandomierszczyzną. Razem z najbliższą rodziną podróżnika – żoną Zofią Joanną Szwarc-Bronikowską, córką Weroniką i synem Łukaszem, z wielkim entuzjazmem, krok po kroku, realizowaliśmy  wyznaczone zadania, pokonując przy tym nieprzewidziane przeszkody, by osiągnąć zamierzony cel – udostępnić do zwiedzania wystawę, przygotowaną w 10. rocznicę śmierci naszego bohatera.

 

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane

Główny trzon ekspozycji tworzyć będą rodzinne pamiątki, zdjęcia, notatki oraz oryginalne, unikatowe przedmioty użytkowe, narzędzia kultu, minerały, owady, pajęczaki, przywiezione przez globtrotera z najodleglejszych krańców świata, w latach 60. i 70. minionego stulecia. Film biograficzny zrealizowany specjalnie na tą okazję przez rodzinę będzie ważnym komponentem ekspozycyjnej narracji. Przygotowaliśmy również katalog, w którym obok ciekawych tekstów pióra osób wywodzących się z kręgu najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, zamieściliśmy bogaty reportaż fotograficzny. Zdjęcia zostały użyczone przez rodzinę podróżnika i znajomych p. Cezarego Łutowicza – sandomierskiego złotnika (https://www.krzemien-sandomierz.pl/pl/o-sobie), p. Szymona Szcześniaka – fotografa portretowego (https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/szymon-szczesniak) oraz p. Katarzynę Wieder – fotografa i fotoreportera (https://www.paprochstudio.pl). 

Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznaneAutorem zdjęć obiektów zabytkowych jest p. Marek Banaczek - pracownik muzeum, natomiast projekt graficzny i skład wydawnictwa opracowała nasza koleżanka p. Bogumiła Szlęk-Gancarz.

To właśnie w piątek 24 kwietnia 2020 roku, w siedzibie sandomierskiego muzeum, uroczystym wernisażem wystawy zatytułowanej „Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane”, planowaliśmy zainaugurować otwarcie tegorocznego sezonu turystycznego. Program piątkowego wydarzenia zapowiadał się bardzo ciekawie… Niestety nieprzewidywalny los pokrzyżował kolejny muzealny plan, tej przeciwności nie udało się pokonać… Z wiarą i nadzieją oczekujemy na stosowny moment, by zrealizować również niniejsze przedsięwzięcie – przygotować i udostępnić do zwiedzania wystawę upamiętniającą życie i twórczość Stanisława Szwarc-Bronikowskiego (https://szwarcbronikowski.pl,   http://www.zamek-sandomierz.pl/home/archiwum-artykulow/360-wspominamy-stanislawa-szwarc-bronikowskiego2).

W oczekiwaniu na realizację projektu, chcemy zaprosić Państwa do odbywania z nami krótkich, wirtualnych podróżny do miejsc niezwykłych, zastanych i opisanych przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w książce pt. „Poszukiwanie zagubionych światów”, wydanej przez wydawnictwo „Arkady” w Warszawie, w 1995 roku, nagrodzonej w 1996 r. statuetką Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Niech owe podróże będą dla Państwa inspiracją do zobaczenia wystawy, przygotowanej w bezpiecznej dla nas wszystkich przyszłości…

Zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego Zofii Joanny Szwarc-Bronikowskiej.

I.Ł.

5 Bonum Publicum

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

5 Bonum Publicum

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(14.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 14.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 33zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 23zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:4207455

Obecnie na stronie 109 gości